Skip to content

Medzinárodné múzeum betlehemov

Viac ako 70 podrobných diorám, ktoré by si nemal navštíviť len v období Vianoc. Videl si už betlehem zasadený do prostredia Enterprise?

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum betlehemu nebude uvedené v mnohých sprievodcoch a pravdepodobne sa nenachádza na zozname väčšiny ľudí, ktoré musia navštíviť v Španielsku slnkom pobozkanom pobreží Costa Del Sol. Ale najmä na Vianoce by mala byť návšteva Museo de Arte Belenista Krista (Medzinárodné múzeum narodenia Krista) na zozname každého návštevníka. Aj nábožensky nezaložení ľudia ocenia neuveriteľné detaily a mierku týchto modelov zobrazujúcich betlehem.

To, čo sa začalo ako slávnostná záľuba, sa stalo málo známym, ale významným medzinárodným umeleckým hnutím, v ktorom sa každoročne konajú kongresy účastníkov z celej Európy s cieľom objavovať najnovšie a súťažiť o najlepšie modely narodenia. V múzeu sa nachádza mimoriadna zbierka týchto modelov, ktoré pokrývajú viac ako 5 000 metrov štvorcových a viac ako 70 betlehemov postavených prevažne v južnej Európe, ale nájdu sa tu modely aj z Indie, Českej republiky, Švajčiarska či Rakúska.

Scény sa pohybujú vo veľkosti od veľmi malých (jedna je postavená v malom sude na sherry) až po veľmi veľké a zaberajú celé miestnosti výstavy s vodopádmi a vodnými tokmi. Nie všetky sú tradičné, jeden zobrazuje betlehem na mostíku hviezdnej lode Enterprise spolu s modelom Spocka a jeden je umiestnený do prostredia karnevalu v Rio de Janeiro.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km