Skip to content

Setenil de Las Bodegas

Španielske mesto zabudované do útesov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Postavené domy sú zabudované priamo do skalnatých útesov obklopujúcich mesto a topia sa v zvlnených kopcoch Andalúzie. Je to mesto iba s 3 000 ľuďmi, napriek tomu Setenil de Las Bodegas hral počas španielskej histórie dôležitú úlohu.

V meste existujú záznamy od vpádu Rimanov pred 2 000 rokmi. Aj keď bol Setenil de Las Bodegas obývaný, založili ho už v 12. storočí Maurovia, ktorí útesy využívali ako prírodnú ochranu pre opevnenie mesta.

Počas kresťanského neustáleho dobývania Maurovia bránili mesto pred opakovanými španielskymi útokmi. Podľa niektorých záznamov Setenil de Las Bodegas odkazuje na sedem útokov Španielov na mesto. Maurovia ho dokázali ubrániť šesť krát ale pri siedmom dobývaní ho už stratili.

Ďalšie záznamy tvrdia, že názov odkaz na podzemné skladovacie priestory využívané na uskladnenie vyrobeného vína, ktoré sa stalo hlavným lákadlom turistov do pokojného mesta. Nech už je preklad zo záznamov akokoľvek vyložený, väčšina turistov navštevujúcich Setenil de Las Bodegas sa vydá do skalnatého prostredia. Medzi mnohými kľukatými ulicami neisto visia balvany, ktoré často vytvárajú prirodzené strechy domov a obchodov.

Setenil de Las Bodegas

Najúžasnejší je jeden mohutný previs, ktorý pokrýva celý blok bielych domov a poskytuje tieň a prirodzené schladenie sa počas teplých letných období v južnom Španielsku. Ešte pozoruhodnejšie je, že ďalšie domy sú postavené na vrchole previsu, ktoré dodávajú miestu zvláštny pohľad. Na prechádzke mestom zistíš, že domy a útesy prirodzené spolupracujú a je ťažké zistiť, či sa mesto formovalo okolo skál, alebo naopak.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km