Skip to content

Rozprávkové lúky

Miesto rovnako očarujúce, ako je strastiplná cesta k nemu.

Približná doba čítania: 3 minúty

V údolí Raikhot vysoko v Himalájach nie je ťažké uhádnuť, prečo táto svieža zelená horská pastvina na úpätí majestátneho zasneženého vrcholu dostala meno Fairy Meadows (Rozprávkové lúky).

Miesto, ktoré je medzi miestnymi obyvateľmi známe ako “Joot”, dostalo názov Märchenwiese (doslova “Rozprávkové lúky”) od nemeckých horolezcov, ktorí boli nepochybne ohromení, keď prvýkrát zazreli túto idylickú krajinu. Široká trávnatá lúka vo výške 3 300 metrov nad morom obklopená hustým vysokohorským lesom je napájaná vodou z ľadovca, ktorý tvorí Nanga Parbat, deviata najvyššia hora sveta (a druhá najvyššia v Pakistane po K2), ktorá sa týči nad Rozprávkovými lúkami z juhu. Skutočne čarovné prostredie, ktoré je o to podivuhodnejšie, že sa sem musíte dostať po nebezpečnej ceste.

Na Rozprávkové lúky vedie len jedna cesta a nie je to bežná záludná horská cesta; v roku 2013 ju Svetová zdravotnícka organizácia označila za druhú najsmrteľnejšiu cestu na svete. Veterná úzka štrková horská cesta je otvorená len pre miestnych obyvateľov (vďaka vysokému počtu smrteľných úrazov, ktoré si táto cesta vyžiadala), ktorí prevážajú návštevníkov z mosta Raikhot do dediny Tato, vždy iba v jednom šesťmiestnom džípe. Ak zvládnete jazdu bez toho, aby ste skončili ako tlejúca hromada na dne rokliny, ktorá predstavuje “rameno” cesty, čaká vás ešte troj- až štvorhodinová túra z Tato, kým sa budete môcť pokochať skrytou nádherou Rozprávkových lúk. Ale keď tam raz budete, už nikdy nebudete chcieť odísť! (Pretože sa budete báť vrátiť späť cestou, ktorou ste prišli.)

Návštevníci Rozprávkových lúk môžu nájsť ubytovanie v malých chatkách priamo na mieste alebo v určených kempoch (pakistanská vláda vyhlásila túto lokalitu za národný park v roku 1995). Miesto slúži ako východiskový bod pre horolezcov, ktorí zdolávajú severnú stenu Nanga Parbatu.

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 298.223 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km