Skip to content

Slonia cesta v pevnosti Lahore

Tieto schody boli postavené tak, aby sa po nich mohli pohybovať kráľovskí muži na slonoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pretože by bola škoda nechať svojho slona stáť pred citadelou, veľkolepá pevnosť Lahore v Pakistane má vchod vytvorený pre celý sprievod slonov.

Slonia cesta

Ako sa Mughalská ríša v 16. storočí rozširovala po celom indickom subkontinente, Lahore sa stával čoraz dôležitejšou pevnosťou. Jeho strategická poloha bola kľúčovým bodom pri prepojení rozšírených mughalských území s opevnenými mestami Kábul, Multán a Kašmír. Mestská pevnosť bola postavená za vlády cisára Akbara v rokoch 1566-1605 a v nasledujúcich storočiach v nej sídlilo niekoľko mughalských (a neskôr sikhských) vládcov.

Slonia cesta

Dve časti pevnosti sú rozdelené podľa využitia – administratívna časť a obytná časť. Slonie schody (alebo Hathi Paer) sú súčasťou súkromného vchodu do kráľovských priestorov a v skutočnosti umožňovali kráľovskej rodine vystúpiť až k dverám pred zosadnutím. S cieľom prispôsobiť sa ťažkopádnym zvieratám boli schody navrhnuté so širokými stupňami, ale s minimálnou výškou (balansujúci slon môže skutočne pokaziť náladu sprievodu).

Hoci od čias, keď stádo slonov naložených šperkami a hodvábom putovalo po tejto šikmej ceste viacero za sebou, uplynuli už celé stáročia, kedysi to bola určite najveľkolepejšia príjazdová cesta na svete.

Slonia cesta

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 299.321 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km