Skip to content

Projekt AREV

Tento projekt majú záujem kúpiť Čína, Veľká Británia, Rusko, USA, Grécko a ďalšie krajiny.

Približná doba čítania: 3 minúty

Paris Herouni, zakladateľ Herouniho observatória v Arménsku, bol známy svojimi výskumami v oblasti rádioastronómie. Avšak, jeho práce v oblasti solárnej energie sa tiež dostala do popredia. V 90. rokoch sa rozhodol postaviť solárnu tepelnú elektráreň pri dedine Tegher v Arménsku, čím sa snažil poskytnúť riešenie pre energetické potreby Arménska a zároveň znižovať emisie skleníkových plynov.

V roku 1991 predstavil svoj projekt tepelnej elektrárne “Arev”, ktorý bol chránený 7 medzinárodnými a 2 arménskymi autorskými patentmi, bol efektívnejší ako iné podobné svetové projekty čím si získal pozornosť veľkých medzinárodných organizácií a vyspelých krajín.

Táto solárna tepelná elektráreň bola postavená v rokoch 1993 až 1996 a pozostávala z 340 parabolických kolektorov, ktoré boli usporiadané v radách na ploche 1,2 hektára. Každý kolektor mal dĺžku 6,5 metrov a priemer 4 metre. Tieto kolektory boli umiestnené tak, aby sa slnečné lúče odrážali na termickom potrubí v strede kolektora, čím sa zvyšovala teplota vody v potrubí a táto voda sa potom používala na výrobu pary na pohon turbíny.

Solárna elektráreň

Celkový výkon tejto solárnej tepelnej elektrárne bol 100 kW a bola schopná zabezpečiť elektrickú energiu pre 100 domácností. Táto elektráreň sa stala prvou solárnou tepelnou elektrárňou postavenou v bývalom Sovietskom zväze a jednou z najväčších v tej dobe na svete.

Podľa projektových výpočtov by výstavba 100 solárnych tepelných elektrární s výkonom 1,5 MW v Arménsku poskytla príležitosť nielen na zásobovanie elektrinou pre celé Arménsko, ale aj na opustenie jadrovej elektrárne Metsamor .

Paris Herouni veril, že solárna energia môže byť dôležitým zdrojom energie pre rozvojové krajiny a pre oblasti s obmedzeným prístupom k tradičným zdrojom energie. Jeho práca v oblasti solárnej energie ukazuje, že aj malé kroky môžu mať veľký vplyv na udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia.

Solárna elektráreň

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.486 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374