Skip to content

Hötensleben

Pamätník na hranici Hötensleben je pamätníkom na časy nemeckého rozdelenia. Pozostáva z pôvodnej zachovanej časti hraničných objektov NDR v Hötenslebene v Sasku-Anhaltsku a je súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tí, ktorí si chcú vytvoriť predstavu, ako skutočne vyzerá Berlínsky múr, by mali zamieriť skôr sem než do Berlína. V hlavnom meste totiž ostalo len zopár krátkych a silne poškodených alebo zmenených úsekov, ale tu, v provinčnom Hötensleben, vtedajší starosta prezieravo zachoval veľkú časť náhle zbytočného hraničného opevnenia.

Na tejto bývalej hranici medzi západným a východným nemeckom sa nachádza rovnaký typ hraničného opevnenia, ako sa použil v Berlíne. Dedina, ktorá vtedy patrila do NDR, bola totiž tak blízko k hraniciam, že režim považoval za potrebné zablokovať výhľad cez hranicu a prijať špeciálne bezpečnostné opatrenia. Preto tu nájdete zmenšenú verziu Berlínskeho múru spolu s protitankovými bariérami, pásom piesku, hliadkovacou cestou, plotmi z ostnatého drôtu, lampami, cestičkami pre psy, Hinterlandmauer aj niekoľko strážnych veží.

Pri pohľade zo správneho uhla získate dojem, akoby sa nič nezmenilo a hranica ešte vždy existovala – ibaže tam nehliadkujú žiadni pohraničníci, čo by namierili zbraňami na návštevníkov, a v súčasnosti vedú cesty priamo cez bývalú hranicu hneď vedľa pamätníka. O niečo ďalej pozdĺž línie ustupuje múr bežnejšiemu kovovému pohraničnému plotu, z ktorého sa tiež zachovala istá časť.

Berlínsky múr

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km