Skip to content

Veľká mešita v Samarre

Abbásovská mešita z 9. storočia, poškodená počas novodobých vojnových konfliktov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zachovaný minaret Veľkej mešity v Samarre, ktorý vyrastá zo zeme, je najvýraznejšou zo zvyšných stavieb mešity, ktorá bola kedysi najväčšou na svete.

Veľká mešita v Samarre

Táto 55 metrov vysoká veža, známa ako minaret malwiya alebo slimáčí minaret, bola hlavným ústredným bodom mešity, ktorá sa vo svojom vrchole rozprestierala na ploche 42 akrov. V polovici 9. storočia si toto veľké dielo objednal abbásovský kalif Al-Mutawakkil, ktorý údajne vyšiel na bielom oslovi po špirálovitej ceste na vrchol.

Veľká mešita v Samarre

Postupom času bola mešita pomaly devastovaná a do 11. storočia upadla do zabudnutia. Jej pamiatka sa však navždy zachovala v minarete malwiya, ktorý sa týči nad Samarrou. Stĺp dostal počas vojny v Iraku niečo ako nový život, keďže ho americké jednotky používali na pozorovanie. Žiaľ, v roku 2005 bol povstalcami počas bombardovania slávny minaret čiastočne zničený. Po 1000 rokoch, keď hrdo stál v stredovekom hlavnom meste Abbásovcov, sa napokon začal rozpadávať pod palebnou silou moderných zbraní.

Veľká mešita v Samarre

O tom, prečo bola veža napadnutá, existujú protichodné príbehy. Niektorí tvrdia, že útok bol namierený proti americkým silám, zatiaľ čo iní, ako napríklad Tony Blair, tvrdia, že bombardovanie bolo vykonané s cieľom podnietiť sekulárnu vojnu. Ak je pravdivá druhá z týchto verzií, životnosť minaretu by sa vzhľadom na neistú a nestabilnú politickú situáciu v Iraku mohla dramaticky skrátiť.

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1405.317 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km