Skip to content

Most skokov

Tento stredoveký most vo švajčiarskych Alpách je známy tým, že priťahuje odvážlivcov, ktorí z neho skáču. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Rieka Verzasca pramení pod vrcholom Pizzo Barone a vinie sa cez Alpy smerom k Lago Maggiore na švajčiarsko-talianskych hraniciach. Počas svojho spádu rieka míňa malebné horské dedinky, kostolíky pri ceste a niekoľko letovísk. Najpozoruhodnejší bod rieky však nie je v jej tesnej blízkosti, ale vznáša sa priamo nad ňou: Ponte dei Salti.

Ponte dei Salti, Switzerland

Ponte dei Salti je 400-ročný klenutý stredoveký most, ktorý sa nachádza hneď vedľa malej obce Lavertezzo vo Švajčiarsku. Most postavený v 16. storočí stojí dodnes (aj po čiastočnom zbúraní v 60. rokoch 19. storočia a rekonštrukcii o storočie neskôr). Okrem toho, že most Ponte dei Salti slúži praktickému účelu – pomáha turistom prejsť cez pomerne veľkú roklinu, ktorú vyhĺbila rieka, ponúka úchvatný výhľad do údolia s krištáľovo čistou vodou v pozadí.

Ponte dei Salti, Switzerland

Jedným z ďalších prvkov, ktoré robia most nezabudnuteľným, je jeho skromné bezpečnostné zábradlie, ktoré meria približne jeden meter. Kamenné zábradlie je nápomocné nielen pre nervóznych turistov, ale aj pre potápačov túžiacich po dobrodružstve na útesoch. Áno, čítate správne: potápači z útesov! Alebo… možno sa v tomto prípade nazývajú “skokani z mosta”. Ale to by nemalo byť príliš prekvapujúce, keďže Ponte dei Salti v doslovnom preklade z taliančiny znamená ” most skokov”.

Ponte dei Salti, Switzerland

Ponte dei Salti je povestný tým, že priťahuje odvážlivcov, ktorí sú ochotní ponoriť sa viac ako 50 metrov do ľadovo studenej horskej vody. Odmenou im je? Radosť divákov, ktorí oddychujú na vrchole erodovaných skalných útvarov na brehu rieky.

Ponte dei Salti, Switzerland

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.954 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km