Skip to content

Historický električkový dopravný systém a múzeum v Porte

Tento historický električkový systém funguje od 19. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V portugalskom meste Porto sa nachádza mnoho historických budov, ale pre milovníkov histórie dopravy sú úžasné tri zostávajúce linky portského električkového dopravného systému.

Električkové múzeum

Múzeum električiek v Porte sa nachádza pri rieke Duoro a nachádza sa v ňom niekoľko pozemných elektricky poháňaných električiek (a niekoľko exemplárov ťahaných koňmi), ale skutočnosť, že tieto historické vozidlá stále poskytujú služby verejnosti v meste, je poctou ich remeselnej zručnosti. Veľmi podobne ako sanfranciské električky sú turistickou atrakciou aj dopravným prostriedkom po meste. Vozidlá sa vyskytujú od exemplárov z 19. až po začiatok 20. storočia, ich rozmanitosť je obrovská.

Tento systém vznikol v roku 1872 a elektrický pohon bol zavedený v roku 1895. Dovtedy boli všetky vozne ťahané mulami, pričom posledná z týchto električiek ťahaných mulami skončila prevádzku v roku 1904. Múzeum príležitostne prevádzkuje historické električky ťahané mulami na trase 1, ale teraz ich ťahajú kone.

Električkové múzeum

Po postupnom úpadku, keď sa presadili lacnejšie autobusy, sa v roku 1996 zredukovalo 22 liniek tejto dopravy na jedinú historickú linku. Odvtedy boli obnovené dve ďalšie linky historickej dopravy. Jedna z nich, linka 18, premáva spred Kostola svätého Františka po severnom brehu rieky Duoro až k fantastickému múzeu električiek.

Pri ceste po tejto linke návštevníci uvidia aj pôsobivý moderný viadukt postavený nad riekou.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351