Skip to content

Most Sölvesborg

Jedna z najdlhších lávok v Európe.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci Sölvesborgsbron už nie je najdlhšou lávkou v Európe, stále je najdlhšou svojho druhu v Škandinávii. Oficiálne bola otvorená v roku 2013, tiahne sa takmer 800 metrov a spája centrum mesta s obytnou štvrťou na druhej strane zálivu.

Sölvesborgsbron

Most pozostáva z vysokej časti, ktorú tvoria tri charakteristické oblúky (inšpirované budovou súdu a železničnou stanicou v blízkosti). Tie sú osvetlené LED diódami meniacimi farbu, zatiaľ čo jemné svetlo pod mostovkou vytvára odrazy vo vode. Osvetlenie bolo vyriešené tak, aby nerušilo vtáky a iné voľne žijúce živočíchy. Možno si vybrať mnoho svetelných scenárov, takže most je vnímaný ako dynamický. 

Sölvesborgsbron

Životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj zohrali pri výstavbe mosta kľúčovú úlohu. Bol vyrobený z duplexnej nehrdzavejúcej ocele a ocele odolnej voči kyselinám, vďaka čomu je prakticky bezúdržbový a znižuje rozptyl nebezpečného odpadu v životnom prostredí.

Sölvesborgsbron

Sölvesborgsbron, ktorý postavila miestna firma Stål & Rörmontage AB, sa stal ikonickou dominantou malého juhošvédskeho mesta Sölvesborg. Dokonca bol vyobrazený na švédskej známke. 

Sölvesborgsbron

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km