Skip to content

Stenberget (Kamenná hora)

Podľa legendy bola táto stavba inšpirovaná Babylonskou vežou a postavená na dvore továrnika z 19. storočia, aby mohol venčiť svojich psov bez toho, aby musel opustiť dom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zatiaľ čo niektorí majitelia domov sa uspokoja s úpravou svojho dvora s rastlinami, záhradnými trpaslíkmi a možno malým jazierkom, iní si kladú oveľa vyššie ciele. Dokonalým príkladom tých druhých bol ambiciózny železničný zamestnanec, ktorý sa stal pivovarníckym magnátom, Christian E. Nilsson alias “kráľ Eslöv”, ktorý si v roku 1887 nechal na svojom priestrannom dvore postaviť monumentálny Stenberget. Stavba, ktorá pripomína zrezaný kužeľ, pozostáva z naukladaných skál, ktoré zostali po stavbe Nilssonovho sídla.

Kamenná Hora

Okolo okraja Stenbergetu vedie cesta od zeme až na jeho plochý vrchol. Výstup na vrchol trvá len minútu. Odtiaľ si môžete vychutnať výhľad na kostol Eslöv, ako aj na strechy veľkolepých susedných víl vrátane Nilssonovho bývalého domu (v ktorom je dnes domov dôchodcov).

Stenberget je údajne postavený podľa biblickej ilustrácie Gustava Dorého Babylonská veža. Hovorí sa však, že Nilsson ju dal postaviť nielen kvôli jej estetickým hodnotám, ale aj z jedného bizarného praktického dôvodu – aby mohol venčiť svojich psov Dickeho a Joppa bez toho, aby musel skutočne opustiť dom. Po rokoch, keď Nilssonovi psíkovia zomreli, pochovali ich pod dvoma malými náhrobnými kameňmi na úpätí Stenbergetu.

Kamenná Hora

Na Stenberget sa natáčalo niekoľko scén vo švédskom filme Ingenjör Andrées luftfärd (Let orla) z roku 1982, ktorý bol nominovaný na Oscara a v ktorom si zahral hollywoodsky herec Max von Sydow (známy najmä vďaka úlohe starého kňaza vo filme Exorcista).

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.225 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km