Skip to content

Muzej Žeravica

Zo zbierky historických traktorov sa stalo múzeum plné áut, rádií a iných zvláštností.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zakladateľ Múzea Žeravica, Milivoj Žeravica, začal zbierať staré traktory v 70. rokoch. Začalo sa to tým, keď sa snažil znovu sprevádzkovať svoj traktor Fordson 10-20 HP, ktorý vlastnil jeho otec Milorad Žeravica. Čoskoro potom začal zbierať ďalšie staré traktory. Táto zbierka sa stala muzeálnou expozíciou v roku 1991, keď Múzeum Žeravica otvoril jeho syn Čedomir Žeravica.

Spočiatku bola malá zbierka traktorov umiestnená v starej kôlni. Dnes sú traktory – spolu so starými vozidlami, elektronickými zariadeniami, hračkami, hudobnými nástrojmi, náradím, vojenskou technikou a bicyklami – umiestnené v špeciálne vybudovanom objekte. Hviezdou zbierky je traktor Hart-Parr 30 z roku 1920, ktorý je najstarším traktorom v Srbsku.

Múzeum každoročne organizuje podujatie s názvom “Zalazak u svitanju” (“Súmrak za úsvitu”), počas ktorého vytiahnu traktory a iné vozidlá a jazdia s nimi v kolóne.

Ak nemáš možnosť navštíviť múzeum, môžeš navštíviť webovú stránku, kde je vyobrazený každý jeden výstavný exponát s podrobnými informáciami.

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.33 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km