Skip to content

Opité hodiny

Hodinové a minútové ručičky otočené opačne a časový mechanizmus, ktorý sa mení podľa teploty, viedli k miestnej prezývke tejto hodinovej veže.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neobvyklé hodinky sa nachádzajú v Petrovaradínskej pevnosti v Novom Sade v Srbsku. Miestni obyvatelia ich často nazývajú pijani sat (opité hodiny), pretože ich presnosť kolíše v závislosti od ročného obdobia.

Hodiny pozostávajú z troch vzájomne prepojených systémov: časového mechanizmu, ktorý udržiava čas a poháňa hodinové ručičky, odbíjacieho mechanizmu, ktorý odbíja štvrťhodiny, a ďalšieho odbíjacieho mechanizmu, ktorý odbíja celé hodiny. Časový mechanizmus je citlivý na zmeny teploty. Keď je chladno, hodiny majú tendenciu ísť o niekoľko minút pozadu; keď je horúco, hodiny majú tendenciu ísť o niekoľko minút dopredu.

Petrovaradínska pevnosť bola postavená v rokoch 1692 až 1780 a veža s hodinami pochádza približne z roku 1750. Baroková veža má čierne ciferníky, jeden na každej strane veže. Jej ručičky sú opačné ako u väčšiny hodín – hodinová ručička je dlhšia, kým minútová kratšia. Hodiny boli takto vyrobené, aby námorníci na neďalekej rieke Dunaj mohli z diaľky ľahko zistiť čas. Číslice na ciferníku sú rímske a jeho priemer je väčší ako dva metre.

Opité hodiny

O hodiny sa takmer dve a pol storočia starala armáda, ale od roku 1952 sa vojenské opevnenie odovzdalo do civilnej správy. Stále sa obsluhuje ručne a každý deň je tu zamestnanec, ktorý hodiny naťahuje. Na vrchole veže je namiesto oštepu umiestnená meteorologická ružica so srdcom.

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.116 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km