Skip to content

Vojnové múzeum 1992 Sarajevo (Ratni muzej)

Malé múzeum postavené rodinou, ktorá prežila obliehanie Sarajeva.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto jedinečná osobná expozícia, ktorá sa nachádza kúsok od sarajevskej radnice na brehu rieky, je postavená a udržiavaná tými, ktorí prežili obliehanie Sarajeva v 90. rokoch 20. storočia. Je prezentovaná s cieľom oboznámiť návštevníkov mesta s každodennými bojmi, ktorým čelili civilisti a obrancovia.

Múzeum vedie rodina, ktorá obliehanie Sarajeva prežila. Obliehanie trvalo takmer štyri roky a bolo najdlhším obliehaním v moderných dejinách. Obyvatelia mesta pod blokádou bosnianskosrbských síl strašne trpeli. Zásoby potravín a liekov sa míňali, pretože voda, elektrina a teplo boli odpojené, pričom mesto bolo neustále bombardované. Počas obliehania prišlo o život viac ako 13 000 ľudí.

Exponáty obsahujú interaktívne ukážky skutočného vybavenia a repliky krytov a bunkrov. Nechýbajú skutočné príbehy tých, ktorí prežili, vrátane tých, ktorí múzeum vedú. Môžete si prečítať o ľudskom duchu počas ich 1 425 dní obliehania.

Toto múzeum je zdarma a nie je vybavené pracovníkmi. V záujme bezpečnosti je monitorovaný kamerovým systémom a sú tu umiestnené schránky na dary spolu s bankovými údajmi pre príspevky. Prehliadky so sprievodcom sa tu neuskutočňujú.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km