Skip to content

Múzeum vesmírneho výskumu

Zo storočného kostola je teraz vesmírne múzeum s pokladmi sovietskych vesmírnych exponátov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď prechádzate okrajom Kyjeva, očakávate malé dedinky, farmy a zvlnený ukrajinský vidiek. Väčšina však neočakáva, že nájde starý kostol, ktorý je teraz múzeom naplneným sovietskymi vesmírnymi exponátmi. Avšak presne to tu nájdete.

Múzeum otvoril v roku 1979 Mikhail Sikorsk v spolupráci s akadémiou vied. Múzeum začalo ako akýsi vášnivý projekt, pričom ľudia, ktorí sa na ňom podieľali, sa obracali na rôzne sovietske a postsovietske orgány, aby získali predmety a iné materiály pre múzeum.

Múzeum vesmírneho výskumu

Boli úspešní, pretože teraz majú viac ako 450 exponátov, ktoré sú vystavené v piatich veľkých miestnostiach kostola. Výstava je zameraná na históriu výskumu vesmíru a ukazuje rôzne exponáty, ktoré sa skutočne používali pri programoch a z ktorých niektoré boli aj vo vesmíre. Pri návšteve môžete očakávať, že nájdete modely rôznych vesmírnych lodí, časti vesmírnych lodí, konštrukcie satelitov, ako je Sputnik, raketový motor a skafander Jurija Gagarina. Nachádza sa tu aj prvé Foucaultovo kyvadlo na Ukrajine.

Múzeum ukazuje aj modernú časť výskumu vesmíru a zameriava sa na úspechy ukrajinského vesmírneho priemyslu.

Pri svojom prvom otvorení bolo múzeum známe ako Múzeum svetovej vedy a mierového výskumu vesmíru. V roku 2003 bolo premenované. Sídli v Kostole svätej Paraskevy z roku 1891, národnej pamiatke, ktorá bola v 70. rokoch 20. storočia premiestnená na súčasné miesto.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.905 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km