Skip to content

Veža Pepperbox Hill

Bláznivá stavba bez dverí a okien v Anglicku, ktorá vyvoláva zvedavosť nad svojím záhadným pôvodom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Považuje sa za jednu z najstarších bláznivých stavieb, ale jej účel zostáva neznámy. Trojpodlažná veža, ktorú dal postaviť sir Giles Eyre v roku 1606, je vybudovaná z tehál do šesťuholníkového tvaru, pričom jej vchody a okná sú zastavané.

Predpokladá sa, že ju navrhol sir Thomas Gorges, a špekuluje sa, že Eyre postavil Pepperbox, aby mal výhľad na hrad. Na Eyrovom náhrobku možno prečítať epitaf, v ktorom sa píše, že Eyre bol “muž veľmi utláčaný verejnou autoritou”. Iná teória predpokladá, že bol navrhnutý ako vyhliadka pre manželky miestnych statkárov, ktoré mohli sledovať poľovnícke podujatia, vrátane Eyrovej manželky Jane.

Na začiatku 18. storočia bola veža údajne miestom pre lúpežníkov. Lupiči prepadávali cestujúcich na koňoch, keď dosiahli vrch.

V 20. storočí bol Pepperbox počas druhej svetovej vojny pozorovacím stanovišťom miestnej domobrany. Domobrana, známa aj ako dobrovoľníci miestnej obrany, bola ozbrojenou občianskou milíciou, ktorá podporovala britskú armádu počas druhej svetovej vojny. Dnes je veža Pepperbox Hill Tower zaradená do kategórie budov II. stupňa.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44