Skip to content

Farma a múzeum Glaumbær

Táto bývalá farma na severe Islandu je dnes múzeom, v ktorom si návštevníci môžu prezrieť nádherne zachované domčeky z rašeliny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na tomto mieste na severe Islandu údajne stojí farma už od konca 9. storočia, teda približne tak dlho, ako je ostrov osídlený. V súčasnosti sa na farme a v múzeu Glaumbær nenachádza fungujúca farma, ale nádherne zachované islandské domčeky z rašeliny, ktoré ponúkajú pohľad na život v 18. a 19. storočí.

Budovy sú postavené z kameňa, dreva a, samozrejme, z rašeliny a predstavujú štýl, ktorý bol v regióne bežný v 18. a 19. storočí. Okolitá krajina ponúkala obmedzené množstvo vhodného stavebného kamenia, preto sa na doplnenie stien týchto budov používal hojný trávnik. Vnútorný skelet bol vyrobený z dovezeného dreva a naplaveného dreva.

Po tom, čo sa poslední obyvatelia farmy Glaumbær v roku 1947 odsťahovali, sa z nej stalo múzeum. Budovy majú rôzny vek: Najstaršia bola pravdepodobne postavená v polovici 18. storočia a najnovšia v rokoch 1876-79.

Glaumbær, Island

Na farme sa nachádza celkovo 13 budov, z ktorých každá má svoju vlastnú funkciu. Hlavnou jednotkou je baðstofa, spoločný priestor na jedenie a spanie, kde ľudia sedávali pri ručných prácach. Potraviny sa skladovali a pripravovali v špajze a kuchyni. Brandahús pozostáva zo vstupu, predsiene a chodieb, ktoré spájali hospodárske budovy. Jeden dom poskytoval ubytovanie pre starších a ostatných členov domácnosti. Nachádzali sa tu aj izby pre hostí, sklady a kováčska dielňa.

Glaumbær, Island

V areáli múzea sa nachádzajú aj dva drevené domy známe ako Gilsstofa a Áshús. Nachádzajú sa v nich kancelárske priestory, obchod so suvenírmi a malá múzejná expozícia. Neďaleký kostol Glaumbær bol postavený v roku 1926.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km