Skip to content

Nemocnica pre plniace perá

Tento malý obchod je už viac ako 70 rokov miestom, kam chodia znalci a zberatelia plniacich pier v Kalkate. 

Približná doba čítania: 4 minúty

Mohammad Imtiaz je lekár tretej generácie, ktorý prevádzkuje malú nemocnicu v Indii. Je celkom dobrý v liečení svojich pacientov – ktorými sú plniace perá. Imtiaz už desaťročia opravuje a predáva plniace perá vo svojej Pen Hospital v Kalkate. Táto jedinečná nemocnica, ktorá sa nachádza v úzkej uličke na Chowringhee Road v štvrti Esplanade, lieči zlomené perá a piesty pera ešte pred získaním nezávislosti Indie v roku 1947. Znalci plniacich pier a zberatelia historických pier v Kalkate a okolí vedia, kam sa obrátiť, ak je ich pero zlomené a krváca do modra.

Nemocnica pre plniace perá

“Je to už 77 rokov, čo tento obchod založil môj starý otec Mohmmad Samsuddin, ktorý v roku 1945 prišiel z Biháru do Kalkaty, aby tam začal podnikať,” povedal Imtiaz. Spolu so svojím bratom Mohammadom Raizom zdedil obchod po ich otcovi Mohammadovi Sultanovi v 80. rokoch minulého storočia. Po bratovej smrti Imtiaz teraz vedie podnik spolu so svojím synovcom a synom. Kolekcia Pen Hospital sa môže pochváliť perami v hodnote od 20 do 20 000 indických rupií. V tomto kultovom obchode sa predávajú a opravujú perá indických aj svetových značiek, ako sú napríklad Parker, Mont Blanc, Pilot, Sheaffer, Waterman, Pierre Cardin, Swan, Wilson, Blackbird a Pelican.

V drevených skrinkách tohto malého, takmer stiesneného obchodu sú vystavené staré aj nové perá. Sklenená stolová doska slúži ako operačný stôl pre domácich lekárov, ktorí skúmajú problémy chorého pera. “Predávali sme historické perá z 30. a 40. rokov minulého storočia. Zásoby starožitných pier sa niekedy rýchlo vypredajú,” hovorí Imtiaz, zatiaľ čo si ostrým zrakom cez lupu pozorne prezerá pokazené pero.

Nemocnica pre plniace perá

“Okrem toho, že sa tu predávajú a opravujú perá, sa Pen Hospital v Kalkate stal aj miestom stretávania znalcov a zberateľov pier v meste,” hovorí Sathak Ganguly, novinár z Kalkaty a oddaný majiteľ plniacich pier. Tento obchod navštevuje od roku 2006, keď musel dať opraviť pokazené pero. “S Raisom som sa náhodou stretol v nemocnici, prvýkrát, keď som išiel opraviť pero. Odvtedy som do obchodu zavítal nespočetne veľa krát. Cítim sa tu ako doma.”, povedal Ganguly. “Odtiaľto som sa dozvedel o ďalších fanúšikoch plniacich pier a ich zbierkach,” dodal. Ganguly ktorý je sám zberateľom historických pier a má osobnú zbierku približne 1 000 starých pier.

Medzi klientmi Pen Hospital je dlhý zoznam známych bengálskych spisovateľov, filmových tvorcov, politikov, sudcov, lekárov, novinárov, vysokoškolských profesorov a vysokých štátnych úradníkov. Obchod opravil perá mnohých známych osobností vrátane pera oscarového režiséra Satyajita Raya. Vzhľadom na meniacu sa dobu, v ktorej plniace perá strácajú svoj priestor a čaro, je tento obchod veľmi závislý od znalcov a zberateľov pier, ktorí majú perá ako súčasť svojich historických a starožitných zbierok.

“V dobe počítačov, napriek klesajúcemu počtu používateľov pera, došlo v posledných rokoch k opätovnému objaveniu plniaceho pera medzi mladou generáciou, čo nám dáva nádej,” hovorí Imtiaz.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.47 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km