Skip to content

Katra Masjid

Tento komplex z 18. storočia slúžil ako mešita, mauzóleum a jedno z najväčších karavanserají v Indii.

Približná doba čítania: 4 minúty

Anglický autor William Hodges vo svojej knihe Select Views in India z roku 1785 opísal Katra Masjid ako veľkolepý moslimský vzdelávací seminár. V roku 1781 odcestoval do Murshidabad a v rámci svojej šesťročnej cesty po Indii namaľoval mešitu s dvoma obrovskými osemhrannými minaretmi a piatimi kupolami. Dnes mešita vyzerá trochu inak; vplyvom času a veľkého zemetrasenia v roku 1897 boli dve jej kupoly zničené.

Katra Masjid, India

Táto štvorhranná mešita Katra Masjid postavená z červených pálených tehál, ktorú dal postaviť Murshid Kuli Khan v roku 1724, slúžila na viaceré účely. Bol to karavanseraj, mešita a mauzóleum. Miesto sa už nepoužíva na modlitby, ale kedysi sa v malých miestnostiach okolo mešity čítal Korán a na veľkom nádvorí mešity sa vykonával namaz (modlitba).

Podľa historikov slovo katra znamená v arabčine a perzštine karavanseraj (hostinec pri ceste). Katra Masjid bol najväčší karavanseraj na indickom subkontinente, postavený v období, keď Bengálsko bolo hlavným centrom obchodu v Eurázii. Do Bengálska sa hrnuli obchodníci s hodvábom, jutou a mušelínom.

Katra Masjid, India

Katra Masjid je zároveň mauzóleom svojho tvorcu Murshid Kuli Khana, ktorého pozostatky sú uložené pod vstupným schodiskom. Podľa historikov chcel byť Khan, prvý Nawab Nazim alebo vládca Bengálska, Biháru a Orissy v rokoch 1717 až 1727 a cisár, ktorý založil mesto Murshidabad, na znak pokory pochovaný pod schodiskom mešity.

Khan zomrel 30. júna 1727. Podľa všeobecného presvedčenia chcel byť takto pochovaný na znak pokánia, keďže sa hovorí, že Khan postavil mešitu z materiálov získaných pri zničení niekoľkých hinduistických chrámov a rezidencií. Veril, že zakaždým, keď človek, ktorý by vystúpil po schodoch, aby sa dostal do mešity, prejde cez jeho telo, prach z jeho krokov pomôže očistiť jeho hriech. Táto teória o plienení hinduistických svätýň však sotva obstojí, pretože mešita vykazuje jednotnosť materiálu a Nawab bol známym mecenášom mnohých hinduistických chrámov vrátane susedného chrámu Radha Madhab v Kumarpare.

Katra Masjid, India

Na mešite sa nachádzajú dva nápisy na čadičových doskách. Na doske s perzským nápisom sa píše, že túto mešitu dal postaviť Nawab Nazim Murshid Quli Khan, zatiaľ čo na arabskom nápise sa píše: “Mohamed, Arab, je slávou oboch svetov. Prach nech je na hlave toho, kto nie je prachom jeho portálu”.

Podľa miestnych príbehov bol Murshid Quli známy aj ako Jaffer Khan Jinda Pir alebo živý svätec. Verilo sa, že v blízkosti tejto posvätnej stavby vďaka jeho požehnaniam a blahoslavenstvám nikdy neprepukne cholera. Dnes mešitu spravuje Indická archeologická spoločnosť.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.373 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km