Skip to content

Mini Taj Mahal

V Bangladéši sa nachádza kópia slávneho Taj Mahal. Aj keď od originálu má ďaleko, tak stoji určite za návštevu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stavba indického Taj Mahal zabrala tisícovkám pracovníkov 20 rokov. Budova, ktorá bola dokončená v roku 1653, je zdobená bielym mramorom vykladaným drahými kameňmi v zložitých geometrických tvaroch, kaligrafiami z koránu a rezbami kvetín, ovocia a lístkov. Stavba Taj Mahal v Bangladéši, ktorý bol postavený o tri a pol storočia neskôr ako originál v Indii, trvala len 5 rokov.

Bangladéšský režisér Ahsanullah Moni, ktorý je známy svojimi remaky hollywoodských filmov, sa rozhodol postaviť repliku slávneho mauzólea, aby si ho obyvatelia Bangladéša mohli prehliadnuť, vez toho aby museli cestovať do Indie. Počas stavby sa Moni chválil kvalitným materiálom, ktorý tu používa, ako belgické diamanty, 159 kilogramov bronzu a taliansky mramor a žulu.

Keď bol v roku 2009 mini Taj Mahal otvorený, sľubovaný výsledok nebol celkom naplnený. Inšpirácia originálom je očividná, avšak proporčne je stavba iná, rovnako ako i farebnou schémou: Budova hraje farbami od šedej a ružovej až po pruhy v bielej a čiernej. Múry sú postavené z tehál obkladané kúpeľňovými kachličkami a stred budovy je plný stavebného odpadu, ktorý tu po ukončení prác zostal.

Moni sa však nepriaznivým prijatím stavby nenechal odradiť a teraz sľubuje pre Bangladéš ďalšiu repliku: Pyramídy, ktoré budú ešte väčšie ako tie v Gíze.

Bangladéš ponúka ďalšie miesta

Bangladéš - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bangladéš
Hlavné mesto: Dháka
Úradné jazyky: bengálčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. marca 1971
Rozloha: 143998 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: Taka = 100 Pojší
Kód meny: BDT
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.991 BDT
Medzinárodný kód krajiny: BD
Internetová doména: .bd
Predvoľba telefónneho čísla: +880

Blízke miesta do +/- 300km