Skip to content

Norwich klávesnica

Tento odtlačok starej počítačovej klávesnice má unikátnu históriu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na rohu medzi ulicami Princes Street a Elm Hill prejdete okolo krásneho starého kostola a zvláštneho odtlačku na zemi, ktorý pripomína klávesnicu. Odtlačok sa na tomto mieste nachádza už niekoľko desaťročí. Niektorí sa domnievajú, že ide o počítačovú klávesnicu, iní prisahajú, že je to tlačiarenská doska z kláštora z 18. storočia.

Norwichská klávesnica je v skutočnosti odtlačok starého počítača Amstrad. Najpopulárnejší mestský mýtus okolo jej vzniku hovorí, že klávesnica spadla z nákladného auta do vlhkého cementu. To samozrejme nebolo možné, pretože potom by bol odtlačok inverzný.

Norwich klávesnica

V máji 2020 Peter Leigh (alias Nostalgia Nerd) odhalil pravdu o tejto miestnej legende. Odtlačok klávesnice vytvorila v 90. rokoch minulého storočia vtedajšia študentka Norwichskej univerzity umenia Molly Soleová. V rámci svojho posledného umeleckého projektu vytvorila formu starého počítača a vytvorila porcelánový odliatok, ktorý potom ohýbala do zvláštnych tvarov. Vytvorila tak ilúziu klávesnice, ktorá sa umyla, vysušila a zavesila na šnúru na bielizeň.

Norwich klávesnica

Odtlačok klávesnice vznikol v jeden osudný deň, keď Sole išla okolo ulice a zbadala vlhký nános cementu. Vzala svoju formu a vtlačila ju do betónu, čím vznikol ikonický odtlačok. Ako všetky príbehy, aj detaily sa časom pomaly strácali a vzniklo niekoľko teórií o pôvode odtlačku.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km