Skip to content

Skrytý kaňon Mawan

Predpokladá sa, že neďaleko tohto kaňonu vznikli ľudské sídla z paleolitu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Skrytý kaňon Mawan sa nachádza 62 míľ (100 km) južne od Rijádu. Prídavné meno “skrytý” je celkom presné, pretože môžete byť od kaňonu vzdialení len niekoľko metrov a aj tak ho prehliadnete. Okolitý terén pozostáva prevažne z pieskovca, piesku a štrku a na miernych svahoch rastú xerofytné kríky. V tejto scenérii nie je nič výnimočné, keďže ide o bežný krajinný útvar v Saudskej Arábii. Výnimočná je však prepadlina tejto krajiny známa ako Skrytý kaňon Mawan.

Skrytý kaňon Mawan

Skrytý kaňon Mawan je dlhý približne necelú míľu a dosahuje hĺbku viac ako šesť metrov. Jeho šírka sa pohybuje od štyroch do ôsmich metrov a rozdeľuje sa na dve vetvy. Pozdĺž stien kaňonu je zreteľne viditeľná fascinujúca súhra vrstiev pieskovca a vápenca, ktorá vytvára stupne a schodíky uľahčujúce zostup na dno priepasti. Stopy zanechané v klzkej vrstve blata na dne svedčia o prítomnosti psovitých šeliem v tejto oblasti, pravdepodobne púštnych líšok.

Skrytý kaňon Mawan

Voda sa tu nenachádza vždy, ale zhromažďuje sa tu po občasných dažďoch a tieň, ktorý kaňon poskytuje, zabezpečuje, že voda sa odparuje pomalšie ako inde v oblasti. V súčasnosti sa v blízkosti nenachádzajú žiadne ľudské sídla, ale vzhľadom na drsné prostredie muselo mať toto miesto v minulosti mimoriadny význam. Túto domnienku potvrdzujú pozostatky ľudských sídlisk z paleolitu, ktoré boli objavené kúsok od kaňonu. Zmienka o tejto lokalite v písomnostiach zo 6. storočia ďalej potvrdzuje jej trvalý význam.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.084 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km