Skip to content

Optický telegraf

Najrýchlejší spôsob posielania správ pred vynájdením elektriny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Väčšina návštevníkov Grisslehamnu prichádza kvôli krásnemu výhľadu na švédske súostrovie alebo Engströmov dom. Pri prechádzke po okolí môžu návštevníci naraziť na drevenú chatku so zvláštnymi panelmi nad ňou. Nie sú to solárne panely, ale optické okenice. Táto budova je replikou optického telegrafu, ktorý kedysi spájal Alandy so Štokholmom.

Grisslehamn bol kedysi dôležitým komunikačným uzlom vo Švédsku, ktorý čo najrýchlejšie posielal informácie na východ. Najskôr sa to robilo ústne a pomocou listov, potom prešlo na telegrafy a telefóny, avšak v tomto vývoji bol jeden zvláštny krok, optický telegraf.

Optický telegraf

Optický telegraf vynašiel v roku 1794 Abraham Niclas Edelcrantz a používal dvojkovú číselnú sústavu, ktorá umožňovala rýchle posielanie správ pomocou 10 žalúzií na streche, ktoré sa dali nastaviť v 1 024 rôznych kombináciách. Každá stanica bola na dohľad od ďalšej. Operátor pomocou ďalekohľadu okopíroval kódovanú správu, aby ju mohol poslať do ďalšej stanice. Vďaka tejto metóde mohla správa precestovať krajinu za niekoľko minút, pričom za normálnych okolností by to trvalo hodiny alebo dokonca dni. Táto technológia bola revolučná až do vynájdenia telegrafu v roku 1837.

Optický telegraf

Grisslehamnský optický telegraf bol slávnostne spustený v roku 1796 ako súčasť väčšej siete do hlavného mesta. Replika bola slávnostne otvorená v roku 2015 na mieste, ktoré sa nachádza v blízkosti originálu.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.523 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km