Skip to content

Victoriahuset

Vzácny zachovaný viktoriánsky skleník navrhnutý špeciálne na pestovanie obrovských leknín.

Približná doba čítania: 2 minúty

V blízkosti kráľovského jazera Brunnsviken sa nachádza Bergianská záhrada, akademická botanická záhrada z 18. storočia. Najzaujímavejšou stavbou záhrady je unikátny vodný skleník z 20. storočia, ktorý bol postavený špeciálne na pestovanie tropických ľalií. Tento skleník je neobvyklý nielen vo Švédsku, ale aj vo väčšine Európy, pretože od čias svojej popularity sa zachovalo len veľmi málo pôvodných skleníkov z viktoriánskej doby.

Botanická záhrada

Skleník bol dielom Bergianusa Veita Wittrocka, ktorý mal veľký vedecký záujem o vodné rastliny a riasy. Po dlhom lobovaní sa mu v roku 1899 podarilo získať súhlas Švédskej kráľovskej akadémie vied a skleník bol rýchlo postavený.

Doslovným aj obrazným stredobodom tohto skleníka je ľalia Viktória amazonská, najväčší druh lekna na svete. Wittrock v ňom vysadil aj mnoho ďalších druhov ľalií a vodných rastlín, ktoré sa potom v tomto simulovanom amazonskom prostredí pestovali a študovali. Na začiatku 20. storočia to nebola jednoduchá úloha, najmä vo švédskej zime, keď sa skleník musel vyhrievať pomocou uhlia.

Botanická záhrada

Samotná konštrukcia je postavená z liatiny a kupolovitého skla, čo je neuveriteľne ťažká konštrukcia, ktorá je neúmerne chúlostivá na vlhkú klímu vo vnútri skleníka. V osemdesiatych rokoch 20. storočia a začiatkom roku 2000 bol zrekonštruovaný. V súčasnosti je uznaný za národnú pamiatku s vysokou ochrannou hodnotou.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.225 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km