Skip to content

Opustený hotel Haludovo Palace

Toto skutočne veľkolepé dielo architektúry z čias komunizmu sa teraz rozpadá na chorvátskej pláži.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na pláži chorvátskeho ostrova Krk sa nachádza hotel Haludovo Palace, ktorý dnes viac ako palác pripomína rozpadávajúce sa kulisy sci-fi filmu zo 70. rokov.

V čase svojho otvorenia bol hotelový komplex Haludovo na východoeurópske pomery špičkovou destináciou, považovanou za najluxusnejšie dovolenkové miesto vo vtedajšej Juhoslávii. Stavba postavená v roku 1971 pod dohľadom architekta Borisa Magaša je príkladom dizajnu vesmírneho veku z polovice storočia s určitou monolitickou kvalitou typickou pre architektúru ovplyvnenú komunizmom. Jeho modulárne tvary, asymetrické betónové nosníky a stĺpy a interiér obložený drevom ho jednoznačne zaraďujú do minulého obdobia.

Rok po otvorení hotela investoval zakladateľ časopisu Penthouse Bob Guccione 45 miliónov dolárov a rozšíril ho o kasíno Penthouse Adriatic Club. Domnieval sa, že prostredníctvom nablýskaných turistických atrakcií by sa mohli zlepšiť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Juhosláviou. Ponuka hotela a kasína, vrátane špičkovej kuchyne, koktailového baru, bazéna, sáun, tenisového kurtu a neustále plánovanej zábavy, bola na míle vzdialená od mnohých západných predstáv o komunistickej východnej Európe. Zatiaľ čo Juhoslávia pod vládou “benevolentného diktátora” Josipa Broza Tita mohla byť veľmi obmedzenou a regulovanou spoločnosťou, zahraniční turisti dostali priepustku a mohli hazardovať v kasíne. Športovci, herci, hodnostári a vedúci predstavitelia z celého sveta trávili čas v Palace Haludovo.

Haludovo Palace, Chorvátsko

Tento zlatý vek však netrval večne. Keď v 90. rokoch minulého storočia vypukla v Juhoslávii vojna, región sa stal menej atraktívnym pre zahraničných turistov. V čase, keď Chorvátsko získalo nezávislosť, bol hotel už roky opustený a chátral. Dodnes je to časová kapsula, ktorá predstavuje jedno z najzvláštnejších období (a lokalít) v histórii cestovného ruchu.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km