Skip to content

Cicernakaberd

Cicernakaberd je pamätník venovaný obetiam arménskej genocídy, ktorý sa nachádza na kopci s výhľadom na Jerevan v Arménsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hlavný oficiálny pamätník arménskej genocídy Cicernakaberd stojí na kopci kúsok západne od centra arménskeho hlavného mesta Jerevan. Postavili ho ešte v sovietskych časoch čiastočne ako reakciu na masové protesty v Jerevane v roku 1965 pri príležitosti 50. výročia začiatku genocídy. Pripomenutie genocídy malo aj propagandistický rozmer, keďže Turecko bolo už vtedy členom NATO.

Cicernakaberd, Arménsko

Pamätník pozostáva zo 44 m vysokej stély (údajne má symbolizovať znovuzrodenie Arménska) a prstenca z bazaltových blokov (reprezentujú 12 “stratených provincií” Západného Arménska) obkolesujúcich večný oheň. V posledných rokoch pribudli na tomto mieste ďalšie menšie pamätníky. Ešte dôležitejšie však je, že od roku 1995 je súčasťou pamätníka aj múzeum venujúce sa genocíde.

Viacjazyčná výstava (v arménčine, angličtine, francúzštine a ruštine) približuje obdobie pred genocídou, arménsku kultúru tých čias a, pravdaže, aj samotnú genocídu. Nevystavuje veľa artefaktov, nájdete tu však množstvo dokumentov, fotografií, grafov, máp a podobne, rovnako ako veľké maľby, čo realisticky zobrazujú spáchané zverstvá. Mimoriadne silná je časť vystavujúca žiadosti a naliehania západných diplomatov a žurnalistov, ktorí sa snažili upriamiť pozornosť sveta na to, čo sa v tých temných časoch dialo.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 412.927 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km