Skip to content

Slané jazero Barsa-Kelmes

Barsa-Kelmes: Tajomné soľné územie na západe Uzbekistanu, kde minulosť splývá s prítomnosťou v nádhernej, avšak krutej pustine.

Približná doba čítania: 3 minúty

Barsa-Kelmes, čo v preklade znamená “miesto bez návratu”, je prízračný slaný močiar na západe Uzbekistanu v Karakalpakstane. Každý, kto chce preniknúť do tajomného priestoru času a vyskúšať svoju odvahu v neobývanej pustatine, nemusí hľadať ďalej ako Barsa-Kelmes, ktorého samotný názov vyvoláva predstavy strachu.

slané jazero, Karakalpakstan

Barsa-Kelmes, ktorý sa tiahne v dĺžke 70 kilometrov a v šírke 40 kilometrov, podľa názorov vedcov tvoril časť morského dna pre staroveké more Tethys na území dnešných púští Karakum a Kyzylkum a Ustyurtskej plošiny. Neskôr bol Barsa-Kelmes bývalým ostrovom v Aralskom mori, na ktorom sa nachádzala známa rezervácia. Keďže Aralské more v 20. storočí vysychalo exponenciálnou rýchlosťou, aj “ostrov, ktorý sa nikdy nevráti”, zostal ochudobnený o svoje prírodné zdroje a nakoniec splynul s okolitou pevninou. Nedostatok života a vegetácie na ostrove Barsa-Kelmes je priamym dôsledkom vysokej koncentrácie soli, ktorá tu zostala po odparenej morskej vode.

slané jazero, Karakalpakstan

Dno Barsa-Kelmes je len o 10-11 metrov vyššie ako dno Aralského mora. Táto priehlbina je naplnená neuveriteľnými zásobami soli, ku ktorej sa dostanete cestou, ktorá sa vinie cez piesok pozdĺž ílovito-sadrovej púšte. Tento ťažko prístupný a málo preskúmaný soľný močiar je aj nebezpečný, pretože pri prechode terénom sa dá ľahko zapadnúť cez tenkú vrstvu vykryštalizovanej soli, ktorá pokrýva zem. Soľ sa v jasnom púštnom slnku trbliece ako ľad, takže je takmer nemožné pozerať sa na ňu bez toho, aby ste sa rozplakali. Hoci je Barsa-Kelmes populárna a známa tým, že v návštevníkoch vyvoláva zvláštnu zmes nadšenia a strachu, je fantasticky krásna.

slané jazero, Karakalpakstan

Výlet do uzbeckého Barsa-Kelmes sa odporúča len fyzicky zdatným cestovateľom a odporúča sa vziať si na cestu pevnú obuv, bavlnené oblečenie, slnečné okuliare a klobúky so širokou strieškou. Keďže krajina pripomína kulisy pre sci-fi alebo fantasy film, odvážlivci, ktorí sa na túto cestu vyberú, budú odmenení aj jedinečnými a fascinujúcimi fotografickými príležitosťami.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13558.193 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km