Skip to content

Paep Thoon

Tento miestny šašo, vykázaný z mesta, si vymyslel premyslený návrat.

Približná doba čítania: 2 minúty

Leuven je mesto s bohatou históriou a plné zvláštnych ľudových príbehov. Azda najzvláštnejším z nich je príbeh Paep Thoona, známeho mestského šaša.

Paep, ktorý sa oficiálne menoval Anthoon vander Phalizen, bol synom miestneho pastora. Jeho prezývka odkazuje na to, že bol synom kňaza (paep), a Toon je skratka pre Anthoon.

Paep bol údajne hrbatý a pracoval v otcovom kostole ako organista a karloniér. Paep bol však určite pozoruhodný a tieto kvalifikačné vlastnosti nie sú tým, čo ho preslávilo. Prispel k tomu jeho dôvtip, keďže bol známy najmä tým, že si z mešťanov robil vtipy a žartíky. To viedlo k jeho vykázaniu z mesta a do Leuvenu už nikdy nesmel vkročiť.

Socha, Leuven, Belgicko

O nejaký čas neskôr sa Peap vrátil z Liège na káre s nohami úplne zablatenými. Mnohí ľudia sa prišli pozrieť na toto divadlo a boli zvedaví, čo sa stane. Vtedy Paep vyhlásil, že jeho nohy sú pokryté blatom z Luiku a že technicky nevkročil na leuvenskú pôdu. Sudca, ktorý bol možno príliš zaneprázdnený takýmito vecami, mu vyhovel a nechal Paepa žiť v Leuvene ako šaša. Po tejto udalosti sa traduje veľa príbehov, najmä o tom, ako sa vysmieval akademikom z univerzity.

Hovorí sa tiež, že Paep si želal byť pochovaný v kostole postojačky, s otvorenými ústami pod chrličom, aby nikdy nebol smädný, ale tento svojrázny pohreb sa nikdy nepotvrdil.

V roku 1961 bola na moste v Brusselsestraat umiestnená Paepova socha, ktorú vytvoril Peter Vanberkbergen. Paep je tu oblečený ako šašo so zlomyseľným úsmevom, pravdepodobne tak, ako by chcel, aby si ho pamätali.

Belgicko ponúka ďalšie miesta

Paep Thoon

Belgicko - Krátke info

Miestny názov: België
Hlavné mesto: Brusel
Úradné jazyky: holandčina, francúzština, nemčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. január 1830
Rozloha: 30528 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: BE
Internetová doména: .be
Predvoľba telefónneho čísla: +32

Blízke miesta do +/- 300km