Skip to content

Viadukt Gokteik

Najvyšší most v Mjanmarsku bol kedysi najvyšším železničným mostom na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Viadukt Gokteik je oceľový železničný most, ktorý prekonáva hlbokú riečnu roklinu. Most bol postavený v roku 1899 a oficiálne otvorený v roku 1901 ako súčasť železničnej trate z Mandalay do Lashio v regióne severného štátu Shan, ktorej cieľom bolo rozšíriť vplyv Britského impéria v Mjanmarsku.

Viadukt sa nachádza uprostred krajiny, približne 96 kilometrov severovýchodne od Mandalay. Meria 689 metrov (2 261 stôp) a je postavený na 14 vežiach, ktoré sa týčia až 102 metrov (335 stôp) nad roklinou. V čase výstavby bol most najvyšším železničným mostom na svete a považoval sa za zázrak inžinierstva.

Viadukt Gokteik

Bol navrhnutý v Londýne a jeho časti vyrobila spoločnosť Pennsylvania Steel Company. Kusy konštrukcie boli vyrobené v Spojených štátoch a potom naložené na lode na niekoľkomesačnú cestu z New Yorku do juhovýchodnej Ázie. Necelý rok po dovezení kusov bol most zmontovaný.

Viadukt Gokteik

Americký spisovateľ Paul Theroux vo svojej knihe Veľký železničný bazár z roku 1975 opisuje viadukt ako „monštrum striebornej geometrie vo všetkých tých drsných skalách a džungli“. Vlaky po tomto moste stále jazdia každý deň, pričom ich oceľové veže sú zavesené nad hlbokou roklinou.

Mjanmarsko ponúka ďalšie miesta

Viadukt Gokteik

Mjanmarsko - Krátke info

Miestny názov: Myan-ma pyij
Hlavné mesto: Nay Pyi Taw
Úradné jazyky: barmčina
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 4. január 1948
Rozloha: 676578 km²
Časové pásmo: UTC +6:30
Mena: kyat
Kód meny: MMK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MMK
Medzinárodný kód krajiny: MYA
Internetová doména: .mm
Predvoľba telefónneho čísla: +95

Blízke miesta do +/- 300km