Skip to content

Rih Dil

Toto jazero v tvare srdca neďaleko hraníc Indie a Mjanmarska je hlboko zakorenené vo folklóre Mizo.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mizoram, štát v severovýchodnej Indii, hraničí s Mjanmarskom a Bangladéšom a je známy hustým lesným porastom a rôznym domorodým pôvodom obyvateľstva. Mizóovia sú etnickou skupinou pochádzajúcou z Mizoramu a jeho okolia, ktoré zahŕňa aj časti Mjanmarska a Bangladéša. Rih Dil je jazero v tvare srdca (slovo Dil znamená srdce), ktoré je hlboko zakorenené v histórii, kultúre a folklóre Mizo.

Podľa zvykov Mizóov navštevujú jazero novomanželské páry, aby si vyžiadali požehnanie a pomodlili sa za dlhé manželstvo. Predkovia kmeňa Mizo považujú jazero Rih Dil aj za bránu do Pialralu, teda “za hranice sveta”. Verí sa, že všetky duše určené na Pialral musia prejsť cez jazero.

Vo folklóre Mizo sa vznik Rih Dilu viaže na mladé dievča menom Rih-i. Mala krutú macochu, ktorá presvedčila Rih-iho otca, aby sa jej a jej mladšej sestry zbavil. Ich otec mladšie dievča zabil tak, že jej odrezal hlavu. Keď Rih-i našla svoju sestru, mala zlomené srdce. Opustené dievča zbadala víla, ktorá sa spýtala na jej smútok. Keď si víla vypočula jej príbeh, požiadala Rih-i, aby išla do lesa a našla konár s jediným listom. Víla ukázala Rih-i, ako list použiť na oživenie svojej sestry. Keď bola jej sestra smädná, Rih-i použila čarovný list a následne sa premenila na prameň. Dnes je miesto, kde sa Rih-i premenila na vodu, známe ako Rih Dil.

Hoci má jazero Rih Dil v Mizorame taký veľký kultúrny a historický význam, jazero v skutočnosti neleží v tomto štáte. Pred vytýčením indicko-mjanmarskej hranice bolo jazero v Indii, ale dnes leží štyri kilometre za hranicou v Mjanmarsku. Indickí občania však môžu jazero bez problémov navštíviť – politika voľného pohybu umožňuje občanom na indicko-mjanmarskej hranici navštevovať susedné krajiny bez vízových obmedzení. To umožňuje komunite Mizo navštíviť Rih Dil bez ohľadu na to, v ktorej krajine žijú.

Obchodná stanica Zokthawar je najbližším mestom k Rih Dil a Aizwal, hlavné mesto Mizoramu, je od jazera vzdialené približne 200 km. Návšteva jazera Rih Dil je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý ukazuje nedotknutú krásu tohto regiónu.

Mjanmarsko ponúka ďalšie miesta

Mjanmarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Myan-ma pyij
Hlavné mesto: Nay Pyi Taw
Úradné jazyky: barmčina
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 4. január 1948
Rozloha: 676578 km²
Časové pásmo: UTC +6:30
Mena: kyat
Kód meny: MMK
Kurz (za 1 € dostaneš): 2247.3 MMK
Medzinárodný kód krajiny: MYA
Internetová doména: .mm
Predvoľba telefónneho čísla: +95

Blízke miesta do +/- 300km