Skip to content

Krištáľový palác

Romantický zdobený krištáľový palác v Madride poskytuje útočisko rastlinám a umeniu už viac ako sto rokov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Madridský Krištáľový palác (Palacio de Cristal), postavený ako zrkadlový obraz podobnej stavby v Londýne, ktorá bola postavená len o 30 rokov skôr, je nádherným architektonickým skvostom, ktorý pripomína obdobie, keď sa priestory stavali jednoducho preto, aby boli krásne.

Palacio de Cristal, Madrid

Ornamentálne zdobený skleník zo skla a ocele, ktorý sa nachádza na okraji jazera v parku Buen Retiro, bol dokončený v roku 1887 ako priestor na vystavovanie umenia a zázrakov v prostredí, ktoré bolo láskyplne barokové a zároveň stále prirodzene ohromujúce. Od vysokej sklenenej kupoly až po žiarivo červené tehlové základy je budova nádherná. Keďže steny sú sklenené, okrem akejkoľvek výstavy vo vnútri možno oceniť aj sviežu zeleň v okolí parku. Palác je vybavený aj prístaviskom pre lode na vode malého jazera v parku a vchodom vybaveným klasicky tvarovanými stĺpmi.

Palacio de Cristal, Madrid

Keďže palác je v podstate dômyselným skleníkom, nie je divu, že prvou výstavou v tomto priestore bola výstava exotických vietnamských rastlín, ktoré boli do Španielska privezené na toto podujatie. Pôvodne bolo zámerom pokračovať v prezentácii podivuhodných rastlín v tomto priestore, ale postupom času sa v paláci začalo prezentovať viac umenia ako flóry. Krištáľový palác môže aj dnes navštíviť každý, kto si chce pozrieť umenie vystavené vo vnútri alebo prírodné scenérie vonku, prípadne oboje naraz.

Palacio de Cristal, Madrid

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km