Skip to content

Pamätník hrdinského sebeobetovania

...aby sa nezabudlo aj na tých "obyčajných" hrdinov....

Približná doba čítania: 2 minúty

Zlaté jubileum kráľovnej Viktórie v roku 1998, teda výročie 50 rokov jej vlády, bolo pre Angličanov príležitosťou k oslave ich mocného impéria. Na počesť kráľovny sa konali rôzne akcie a jednou veľmi originálnou prispel i umelec George Frederic Watts.

Watts navrhol postavenie pamätníka Memorial to Heroic Self-Sacrifice pre obyčajných ľudí, ktorí zomreli v snahe pomôcť druhým. Maliar, ktorý bol zanieteným ochrancom práv pracujúcej triedy, tak chcel vzdať poctu všetkým, ktorých hrdinská smrť by inak bola zabudnutá.

Vo svojej dobe sa návrh neujal, bol však odhalený v mestskej záhrade Postman’s Park o 13 rokov neskôr. Pamätník sa skladal zo štyroch dosiek, z ktorých každá je venovaná jednej osobe, ktorá hrdinsky zomrela. Jednou z nich je Mary Rogers, stevardka na trajekte SS Stella. Keď sa jej loď 30. marca 1899 potopila, Mary svoju záchrannú vestu dala jednému z pasažierov a spečatila tím tak vlastný osud.

Od odhalenia sa pamätník rozrástol o ďalších 50 dosiek, z ktorých najnovšia bola pridaná v roku 2009. Medzi úžasnými príbehmi hrdinstva môžeš nájsť i ten o devätnásťročnom Williamovi Donaldovi, ktorý sa utopil v rieke Lea, keď sa snažil pomôcť mladíkovi uviaznutému v riasach, o Thomasovi Simpsonovi, ktorý zomrel vyčerpaním potom, čo zachránil niekoľko osôb spod prasknutého ľadu na jazere v Highgate, alebo o Georgovi Frederickovi Simondsovi, ktorý zachránil staršiu vdovu z horiaceho domu a sám následne podľahol zraneniam.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km