Skip to content

Japonská záhrada Île de Versailles

Na tomto malom ostrove, ktorý vznikol pri výstavbe kanála v 19. storočí, sa dnes nachádza pôvabná japonská záhrada.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na ostrove uprostred francúzskej rieky Edre sa nachádza japonská záhrada, ktorá vyzerá ako presadená z mesta Kjóto.

Územie, kde teraz stojí ostrov Versailles, bolo pôvodne riečnym močiarom, kde žili najmä ryby, žaby, vodné vtáctvo a vydry. V roku 1831 však bola rieka vyčistená kvôli výstavbe kanála, ktorý mal spojiť mesto Nantes s Brestom.

Vedľajším výsledkom výstavby kanála bolo vytvorenie malého ostrova uprostred rieky, ktorý vytvorili inžinieri pomocou bahna, ktoré bolo premiestnené z rozširovania brehu rieky a odvodňovania močiarov. Na ostrove boli viac ako sto rokov dielne tesárov, staviteľov lodí, strojníkov a inžinierov. V povojnovom období 40. a 50. rokov 20. storočia tieto odvetvia natoľko upadli, že väčšina územia zostala nevyužitá a zanedbaná.

V 80. rokoch 20. storočia mesto získalo ostrov a začalo realizovať projekt na jeho zveľadenie s cieľom podporiť miestny cestovný ruch a využitie a po viacerých diskusiách sa rozhodlo vybudovať záhradu v japonskom štýle, ktorá by mohla slúžiť miestnym občanom na rekreáciu.

Výsledná japonská záhrada je elegantným priestorom vytvoreným podľa vzoru tradičnej estetiky japonských záhrad mesta Kjóto, ktoré sú vysadené bambusom, cyprusmi, rododendronmi a japonskými čerešňami. Terénne úpravy záhrady tiež zostávajú verné tradičnému japonskému dizajnu a obsahujú skalky, hrabanú záhradu, jazierka, vodopády, čajovňu a cestičky. V čajovni v strede záhrady sa nachádza niekoľko akvárií, v ktorých je vystavených viac ako 20 druhov rýb a iných vodných živočíchov, ktoré pochádzajú z rieky Edre.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km