Skip to content

Zvyšky starého londýnskeho mosta

Zo stavby, ktorá približne 600 rokov slúžila na presun ľudí a tovaru cez Temžu, sa zachovalo len niekoľko kusov. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Zo stredovekého londýnskeho mosta zostalo len málo, okrem niekoľkých artefaktov a vstupnej časti pre peších, ktorá je súčasťou kostola svätého Magnusa Mária v Londýne. Most, ktorý bol kedysi kľúčovým miestom prechodu cez rieku Temžu, bol postavený v roku 1209 a nahradil pôvodný rímsky most postavený v roku 50. Používal sa viac ako 600 rokov, než bol v 19. storočí zbúraný, aby sa zabezpečil prejazd pre riečnu dopravu.

Starý Londýnsky most

Na starom londýnskom moste, najznámejšom a najdlhšie fungujúcom moste cez Temžu, sa nachádzali aj obchody, domy, kostoly a strážnica. Bol ikonickým prvkom londýnskej štvrte, po ktorom sa cez rieku presúvali ľudia, tovar a dobytok.

Začiatkom 19. storočia most vykazoval známky vážneho opotrebovania. Dokonca aj po odstránení budov bol most stále príliš úzky na to, aby vyhovoval potrebám rastúceho počtu obyvateľov mesta. Okrem toho malé oblúky, ktoré most podopierali, obmedzovali riečnu dopravu lodí prechádzajúcich popod most.

V roku 1799 sa rozhodlo, že sa postaví nový, väčší most. Nový most bol postavený 30 metrov proti prúdu rieky od starého mosta, čo umožnilo používanie stredovekého mosta až do otvorenia jeho náhrady v roku 1831. Po vybudovaní nového mosta bol starý most zbúraný a zostalo z neho len niekoľko objektov, ktoré s ním súviseli.

Starý Londýnsky most

Bývalý vstup na most pre peších, ktorý je zabudovaný do veže kostola svätého Magnusa Mária na ulici Lower Thames Street, sa stále zachoval. Na nádvorí kostola sa nachádza niekoľko veľkých vytesaných kameňov, ktoré sú pozostatkami mosta z najsevernejšieho oblúka. V oblúku veže sa nachádza veľký kus dreva zo starého rímskeho prístaviska z roku 75. To sa našlo na neďalekom kopci Fish Street v roku 1931. Vo vnútri kostola sa nachádza nedávno zrekonštruovaný model historického Londýnskeho mosta.

Starý Londýnsky most

Kamene získané z mosta boli použité v iných stavbách a niekoľko zo 14 výklenkov pre chodcov bolo presunutých aj na iné miesta vrátane východného konca Victoria Parku a nádvoria Guy’s Hospital.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km