Skip to content

Škola Arkutino pre nadané deti

Nedokončený komplex postavený pre deti z celého sveta leží opustený na pobreží Čierneho mora.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stovky metrov nad malebným pobrežím Čierneho mora vyčnievajú zo zelene stavebné objekty nedokončeného socialistického sna.

V 70. rokoch stála Ľudmila Todorovová Živková, dcéra bulharského socialistického vodcu, na čele mnohých projektov zameraných na propagáciu bulharskej kultúry vo svete. Najambicióznejšou z týchto iniciatív bolo centrum umeleckého vzdelávania v Arkutine, v ktorom mali žiť nadané deti z krajín celého sveta.

Ľudmila nečakane zomrela v roku 1981. Jej otec, premiér Todor Živkov, sa rozhodol splniť jej želanie. V roku 1985 začal s výstavbou obrovského komplexu, ktorý mal obsahovať aulu, učebne a cvičebné priestory. Do prímorského letoviska mali prilákať najtalentovanejších študentov letné programy, v rámci ktorých by sa konali workshopy svetových hudobníkov.

Ale v roku 1989, keď sa sovietsky blok rozpadol, bol projekt náhle zastavený. Napriek rôznym pokusom o oživenie umeleckého centra alebo jeho nové využitie zostáva škola Arkutino nedokončená a opustená dodnes. Na nedokončených cementových stenách komplexu možno stále vidieť mená stavebných robotníkov spolu s dátumom, kedy bol projekt zrušený.

Pláž v Arkutine je naďalej obľúbená, hoci opustené budovy sa týči hneď za pobrežím.

Bulharsko ponúka ďalšie miesta

Bulharsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BGN
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km