Skip to content

Patuxay

Keď USA darovali cement a finančné prostriedky na rozvoj letiska v Laose, Laosania namiesto toho postavili obrovský pamätník.

Približná doba čítania: 4 minúty

Patuxay je obrovský vojnový pamätník a triumfálny oblúk v centre mesta Vientiane v Laose. Bol dokončený v roku 1968 z finančných prostriedkov darovaných Spojenými štátmi – prostriedkov, ktoré mali byť použité na výstavbu letiska.

Patuxai

Patuxay, čo v angličtine znamená Víťazná brána (a rôzne sa píše ako Patuxai, Patousai a Patusai), bol postavený v rokoch 1957 až 1968 na pamiatku laoských vojakov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny a vojny za nezávislosť od Francúzska v roku 1949.

Je známy aj ako Víťazný oblúk Vientiane pre svoju podobnosť s Víťazným oblúkom v Paríži. Patuxay je však o niečo vyšší ako jeho parížsky náprotivok, má štyri brány namiesto dvoch a je pokrytý výrazne laoskými vzormi.

Patuxai

Vonkajšia časť monumentu je zdobená tradičnými laoskými motívmi vrátane budhistických symbolov, hinduistických božstiev a žien – duchov oblakov a vôd známych ako apsary. Stropy pod štyrmi oblúkmi zdobia ďalšie vyobrazenia hinduistických bohov, ako sú Brahma a Višnu, a mytologických bytostí, napríklad mýtická vtáčia žena Kinnaree a trojhlavý slon Erawan.

Na vrchole Patuxay sa nachádza päť veží postavených opäť v tradičnom laoskom štýle. Štyri z nich sa nachádzajú na každom rohu pamiatky, zatiaľ čo piata sa týči zo stredu, vyššie ako ostatné. Týchto päť veží je zdobených kvetinovými motívmi a každá z nich je zakončená zlatou hlavicou.

Netreba pripomínať, že výstavba pamätníka Patuxay bola nákladným projektom. Laoskej vláde sa však podarilo financovať väčšinu nákladov z peňazí darovaných Spojenými štátmi – napriek tomu, že tieto peniaze boli darované na úplne iný projekt.

V 50. rokoch 20. storočia Spojené štáty poskytli Laosu finančné prostriedky a obrovské množstvo betónu na rozšírenie mestského letiska, ktoré potom mohlo slúžiť ako základňa pre americké stíhačky počas vietnamskej vojny. Finančné prostriedky a betón však prišli skôr, ako bola podpísaná akákoľvek zmluva, a tak sa laoská kráľovská vláda rozhodla postaviť masívny triumfálny oblúk, a nie letisko slúžiace zahraničným záujmom. Z tohto dôvodu miestni obyvatelia žartovne nazývajú Patuxay iným menom: Vertikálna dráha.

Patuxai

Na tabuli pripevnenej k Patuxay o tom nie je žiadna zmienka. V iných ohľadoch je však nápis zvláštne úprimný: uvádza, že monument v skutočnosti nikdy nebol dokončený kvôli pohnutej histórii krajiny a že “z väčšej vzdialenosti sa javí [Patuxay] ešte menej pôsobivý, ako betónové monštrum”. Nie je to oslnivé hodnotenie, ale je osviežujúco úprimné.

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): 23501.625 LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km