Skip to content

Perla 2

Neďaleko obľúbenej pláže sa nachádza nedokončené, opustené sídlo posledného komunistického diktátora Bulharska.

Približná doba čítania: 2 minúty

Po páde komunistického režimu v Bulharsku v roku 1989 si príroda začala brať späť to, čo by bolo hlavným pamätníkom vlády diktátora Todora Živkova. Len niekoľko minút od obľúbených pláží na pobreží Čierneho mora, neďaleko mesta Primorsko, sa nachádza izolovaný kúsok lesa, kde sa možno poprechádzať po opustenej, nikdy nedokončenej veľkolepej rezidencii, ktorú plánoval Živkov a ktorá je známa ako Perla 2. (Nezamieňať s Perlou 1, ďalším opusteným sídlom Živkova v blízkosti.)

Mohutná budova dnes pozostáva z kostry zo surového železobetónu a oceľových oblúkov, s viacerými krídlami a nespočetnými miestnosťami, ktoré poskytujú množstvo podnetov pre fantáziu – aká prepychová mohla byť alebo ktorú miestnosť plánoval diktátor obývať. Budova slúži aj ako príklad brutalistického architektonického štýlu.

Nedokončené schodiská vedú do rôznych priestorov vrátane tých, ktoré vedú na plochú strechu. Terasa začína pripomínať močiar s vodnými a dokonca mokraďovými rastlinami, na vrchole s niekoľkými stromami. A posledné, pre odvážnych a možno aj bláznov, sú schody do suterénu. Tam sídli kolónia stoviek, ak nie tisícov netopierov a ktovie čoho ešte.

Bulharsko ponúka ďalšie miesta

Bulharsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BGN
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km