Skip to content

Pamätný múr ghetta

Otvory v tejto stene umožňujú nahliadnuť do života Židov v Budapešti v minulosti aj v súčasnosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

V novembri 1944 vydal minister vnútra Šípového kríža nariadenie o zriadení židovského ghetta v Budapešti. Od decembra 1944 do januára 1945 bola potom táto oblasť uzavretá.

Hoci posledný zvyšný kus pôvodného múru ghetta bol v roku 2006 zbúraný, aby sa uvoľnil priestor pre výstavbu, tento pamätník sa nachádza na mieste, kde kedysi stál múr budapeštianskeho ghetta počas najtemnejších dní holokaustu.

Počas tohto obdobia sa na ploche menšej ako tri kilometre štvorcové tiesnilo 70 000 Židov. Boli nútení obývať niečo vyše 4 000 bytov s priemernou obsadenosťou 14 ľudí na izbu, zatiaľ čo mnohí ďalší boli nútení žiť na ulici.

Mapa vytesaná do betónu znázorňuje obrysy ghetta s vyznačením niektorých jeho najdôležitejších zariadení. Mapa má na svojom povrchu malé okrúhle otvory pripomínajúce diery po guľkách, pohľad cez ne umožní divákom vidieť historické výjavy zo štvrte.

Pamätník má aj dosky z hrdzavej ocele, ktoré sú pretkané náboženskými veršami, a zhrnutie života Židov v Budapešti v minulosti aj súčasnosti je k dispozícii v maďarčine, angličtine a hebrejčine. Pripomína nielen holokaust, ale spomína aj oživenie židovského života v štvrti.

Pamätník postavila miestna samospráva Budapešti a Maďarská zjednotená izraelitská komunita.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Pamätný múr ghetta

Maďarsko - Krátke info

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km