Skip to content

Knižnica Szabo Ervin

Sídlo umelca z 19. storočia, premenené na knižnicu, ukryté v modernej knižnici.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neuveriteľná Szabo Ervinova knižnica v Budapešti je skrytým pokladom, ktorý nie je uvedený v sprievodcoch a je zastrčený v rušnej časti mesta. Ale pre tých, ktorí vedia, je knižnica Szabo Ervin ohromujúcim krokom späť do čias, keď knižnice boli ako kaštiele – možno preto, že sa v jednom z nich nachádza.

Knižnica Szabo Ervin

Ústrednú knižnicu, ktorú dal postaviť gróf Frigyes Wenckheim (1842 – 1912), známy maďarský aristokrat na konci 19. storočia, je ľahké prehliadnuť – dnes ju obklopuje moderná knižnica, ktorá ukrýva nádherne zachovaný Wenckheimov palác.

Knižnica Szabo Ervin

Mestská rada budovu odkúpila a v roku 1931 premenila nádherné priestory paláca na čitárne pre svoju novú knižnicu. Maďarská neobaroková architektúra tvorí pekné pozadie stenám s koženými zväzkami. Stará jedáleň prestavaná na dlhú čitáreň, ktorej stred tvorí dlhý stôl, kedysi určený na hostiny, teraz na tiché rozjímanie, je mimoriadne príjemným miestom. Vyniká aj bývalá fajčiarska miestnosť s točitým schodiskom vedúcim na galériu. Tieto dve miestnosti sú príjemne osvetlené a obložené tmavým drevom.

Nájsť Ústrednú knižnicu v modernej časti knižnice pripomínajúcej bludisko môže byť síce mätúce, ale keď sa ti to podarí, stačí si vybrať krásnu starú knihu, pohodlne sa usadiť do hlbokého koženého kresla obklopeného mäkkým svetlom lustrov a relaxovať ako uhorský umelec z 19. storočia.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 392.34 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km