Skip to content

Park príšer

Hororová show zo 16. storočia postavená v krásnej talianskej záhrade.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sochy v parku Parco dei Mostri boli postavené na prianie strápeného talianskeho princa z 16. storočia Piera Francesca Orsiniho. Pier bojoval v krvavej vojne, videl zomrieť najlepšieho priateľa, roky bol držaný v zajatí a keď sa konečne vrátil domov, jeho milovaná žena práve umierala. Aby nejako prejavil svoj smútok, najal si architekta Pirra Ligoria, ktorému dal za úlohu navrhnúť park, ktorý bude šokovať a desiť.

Park je vybudovaný v štýle manýrizmu, čo je umelecký smer odmietajúci renesančnú eleganciu a harmóniu. Do popredia sa v tomto smere dostáva dôraz na prehnané, často až trýznivé výrazy a zmes mytologických, klasicistických a náboženských vplyvov. Medzi tunajšie sochy patrí slon napadajúceho rímskeho vojaka, obrovská rybia hlava, obor, ktorý druhého trhá na dva kusy, a naklonený dom, ktorý má za úlohu dezorientovať. Roku 1948 park navštívil Salvador Dalí a našiel v ňom mnoho inšpirácie pre svoje surrealistické maľby.

V parku určite vystúp i na schody vedúce k “pekelnej tlame”, čo je tvár kričiaceho ľudožrúta. Prejdi jeho otvorenými ústami, nad ktorými sa klenie nápis “Všetok rozum sa vytráca”, a nájdi lavičky a stoly na piknik.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km