Skip to content

Päťsto Arhatov

Stovky sôch Budhových učeníkov, ktorí meditujú, driemu, kýchajú a špárajú si v nose.

Približná doba čítania: 2 minúty

V budhizme je päťsto Arhatov najvernejšími Budhovými žiakmi, ktorí sa zúčastnili na prvom náboženskom koncile v Rājagṛha (dnešný Rajgir) hneď po Budhovej poslednej nirváne, aby zostavili jeho učenie do písma. Vo viacerých japonských a čínskych chrámoch sa nachádzajú sochy Arhatov, ktoré vraj prinášajú návštevníkom šťastie.

Jedným z troch najobľúbenejších japonských chrámov arhatov je Kita-in v Kawagoe, malebnom meste vzdialenom asi hodinu cesty od Tokia. Jeho preslávená sochárska záhrada obsahuje celkovo 538 sôch vrátane Veľkého Budhu, Amitabhu, Ksitigarbhu a bódhisattvov.

Sochy boli zhotovené na konci obdobia Edo, v rokoch 1782 až 1825, na podnet miestneho mnícha menom Shijo. Odvtedy stoja v chrámovej záhrade a hromadia sa na nich vrstvy machu a lišajníkov.

Zaujímavé je, že všetky sochy nie sú seriózne a s vážnymi tvárami. Na mnohých arhatoch v chráme Kita-in je vidieť láskavý zmysel pre humor, nádych ľudskej prirodzenosti, niečo, čo je dokonca príbuzné aj nám, ktorí žijeme dve storočia po nich.

Napríklad jedného arhata možno vidieť, ako sa opiera a zaberá miesto svojmu susedovi, ktorý sa zdá byť (pochopiteľne) nahnevaný, ale zachováva chladnú hlavu. Iný arhat leží opretý tvárou o ruky, spôsobom, ktorý možno pripomína klebety dospievajúceho dievčaťa počas prespávania. Zatiaľ čo niektorí vážne meditujú, iní sa smejú, plačú, kýchajú a je tu dokonca mních, ktorý sa rozhodne špára v nose.

Každá zo sôch arhatov je jedinečne vytesaná, takže je zábavné skúmať priestor a vychutnávať si mnohotvárnu podstatu budhistického umenia.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 168.541 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km