Skip to content

Asansör

Tento výťah bol postavený v roku 1907, aby prepojil dve štvrte oddelené strmým skalnatým útesom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Storočia staré výťahy, od ručne ovládaných výťahov až po úžasné výťahy typu paternoster, sú vcelku zriedkavo fascinujúce, najmä preto, že z bezpečnostných dôvodov sa do modernej doby zachovalo len málo takýchto zariadení. V historickom tureckom meste İzmir sa nad pobrežím Egejského mora týči veža Asansör. Pochádza z roku 1907 a zachovala si väčšinu svojho retro vzhľadu, hoci vďaka modernej rekonštrukcii funguje od roku 1985 na elektrinu namiesto pary.

İzmir Historical Elevator Building

Podobne ako výťah Santa Justa v Lisabone, aj výťah Asansör vznikol z nevyhnutnej geografickej potreby, keďže İzmir je mesto strmých svahov a skalnatých útesov. Postavil ho bohatý židovský podnikateľ Nesim Levi Bayraklı, aby pre verejnosť spojil dve štvrte mesta, Karataş a Halil Rıfat Paşa. Keďže oblasť sa dlho využívala ako kameňolom, horná štvrť sa nachádzala na vrchole vysokého útesu, čo sťažovalo výstup z pobrežnej štvrte pod ňou.

İzmir Historical Elevator Building

Inšpiráciou boli európske výťahy, ktoré Nesim Levi videl počas cesty, a tak bola veža postavená z tehál dovezených z Marseille. Názov Asansör, bežný turecký výraz pre „výťah“, je vlastne skomoleninou francúzskeho ascenseur s rovnakým významom. Verejnosť ju prijala dobre a do roku 1942 sa väčšina jej zisku venovala židovskej nemocnici v Karataş. Dnes je veža Asansör jedným z najdôležitejších turistických zdrojov mesta İzmir, ktorý ponúka klasické jazdy výťahom, ako aj nádherný výhľad na krásne mesto z príjemnej malej strešnej kaviarne.

İzmir Historical Elevator Building

Turecko ponúka ďalšie miesta

Asansör

Turecko - Krátke info

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 31.777 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km