Skip to content

Park duší

Po ničivom lesnom požiari grécky umelec premenil spálené kmene stromov pred starým sanatóriom na túto strašidelnú sochársku záhradu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Severne od Atén, vysoko na hore Parnitha, stojí pred areálom opusteného sanatória niekoľko strašidelných drevených sôch. Výstava pod holým nebom spája tragickú históriu tohto miesta na vrchole hory: ničivé následky tuberkulózy a katastrofálny lesný požiar.

Park duší

Na začiatku 20. storočia tuberkulóza zdecimovala obyvateľstvo Grécka. Sanatórium Parnitha bolo postavené v 30. rokoch 20. storočia ako náhrada za menšie zariadenie, ktoré pôvodne stálo na hore. Predpokladalo sa, že slnečné lúče a svieži horský vzduch pomáhajú pri zotavovaní. V 40. a 50. rokoch 20. storočia sa vďaka pokroku v medicíne znížil dopyt po takýchto zariadeniach a sanatórium na hore Parnitha bolo zatvorené. Budova bola na istý čas znovu využitá, najprv ako hotel a potom ako vzdelávacie zariadenie, ale v polovici 80. rokov sa prestala používať a bola opustená.

V roku 2007 vypukla v Grécku séria lesných požiarov. Jeden z týchto požiarov viedol k spáleniu približne 38 000 akrov plochy na hore Parnitha vrátane oblasti okolo sanatória Parnitha. Grécky sochár Spyridon Dassiotis sa inšpiroval históriou sanatória Parnitha a požiarom zničenou krajinou a vybral si priestor oproti tomuto impozantnému zariadeniu na vytvorenie Parku duší.

Park duší

Mŕtvym kmeňom stromov vdýchol “život” a do ohorených kmeňov stromov, ktoré zostali po požiari v roku 2007, vyrezal 20 sôch ľudí, ktorých cieľom bolo vyjadriť pocity ľudí v sanatóriu počas obdobia ich pobytu v ňom.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km