Skip to content

Ekranoplan Lun

Poznáš Ekranoplan? Lietajúce "vozidlo" o ktorom málo ľudí tuší. Škoda že, Rusi nedokázali vyriešiť jeho najväčšiu slabinu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ekranoplan je ruské slovo označujúce takzvané “vozidlá s pozemným účinkom”. Vyzerajú ako lietadlá, ale dokážu sa pohybovať po povrchu tak, že využíva len takzvaný prízemný efekt (ground effect), čo mu umožňuje vznášať sa tesne nad vodnou hladinou. “Lun” je obrovský ekranoplan postavený v ZSSR v roku 1987. Na dĺžku meria približne 73 metrov, na výšku takmer 20 metrov a rozpätie krídel má 44 metrov. Bolo postavené len jedno vozidlo tejto triedy, ktoré slúžilo v sovietskej armáde (a neskôr v ruskej armáde) na Kaspickom mori.

Tento stroj sa používal do konca roku 1990 a po vyradení stál nevyužitý na námornej základni v Kaspijsku (Ruská republika Dagestan) až do roku 2020. Potom sa rozhodlo o jeho presune na nové miesto, do blízkosti mesta Derbent, kde sa malo lietadlo presunúť na pevninu a využívať ako ústredný prvok Vlasteneckého parku. Lun bol skutočne premiestnený z mora, 20 kilometrov južne od Derbentu, ale park ešte len vznikne a nikto nevie, kedy sa tak stane.

Ekranoplan

Od leta 2021 stojí Ekranoplan Lun na morskom pobreží a každý, kto absolvuje krátku cestu taxíkom z Derbentu, sa môže prejsť okolo a pozrieť si toto jedinečné stvorenie.

Ekranoplan “desil” Američanov, tak aj ďalších nepriateľov Ruska. Tento netvor sa vznášal nad hladinou rýchlosťou až 500 km/h! Nízka dráha letu vylučuje zachytenie leteckými radarmi a sú na neho aj neúčinné podmorské míny, torpéda aj sonary. Navyše, keď v šesťdesiatich rokoch neexistovali riadené strely s dostatočnou presnosťou, bol vlastne nezničiteľný.

Najväčšou jeho slabinou bola jeho najväčšia prednosť. Ovládanie ekranoplanu si vyžadovalo skúsených pilotov a pozorne sledovať vodnú hladinu, vlny a lode, najmä tie menšie. Pri rýchlosti 500 km/h ich bolo nemožné vidieť z diaľky a na poslednú chvíľu sa im vyhnúť, nemožné. Práve túto slabinu nebolo možné až do vyradenia z prevádzky vyriešiť.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 98.927 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km