Skip to content

Sofi Hamid

Pestrý a záhadný cintorín uprostred ničoho.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ťavy, samovary, šijacie stroje, modlitebné korálky, zbrane, autá, hady, ťavy a ovocie. Čo majú tieto veci spoločné? Päťdesiat kilometrov od Baku, skryté pred očami verejnosti, leží tajomné miesto s názvom Sofi Hamid. A práve na tomto mieste uvidíte najrôznejšie obrazy z prírody a každodenného života. Ak by ste tam pristáli vrtuľníkom, zaujímalo by vás: kto tu bol pochovaný? Čo znamenajú tie symboly, obrazy a jasné farby? K tomuto zmätku by ste čoskoro zistili, že nápisy na hroboch sú v cyrilike, arabskom písme a latinke.

Preto vám cintorín Sofi Hamid povie o histórii Azerbajdžanu viac ako akékoľvek múzeum alebo historická kniha. Funguje ako cintorín od 18. storočia a vďaka štylistickému prístupu a nápisom na hroboch vám vyrozpráva príbeh obyvateľov tejto krajiny a ich viery. Islam, komunizmus a potom opäť islam.

Miestni obyvatelia vedia len málo o živote Sofiho Hamida, ktorého svätyňa sa nachádza na tomto mieste. Sofi Hamíd mal veľké stádo tiav, ale najväčšiu povesť medzi miestnymi obyvateľmi mu prinieslo jeho súfijské učenie. Na smrteľnej posteli požiadal svojich nasledovníkov, aby ho pochovali tam, kde odpočíva jeho ťava. Jeho vôľa bola splnená a toto miesto sa stalo jeho hrobom a svätyňou.

Jeden z obrázkov nájdených na jednom z hrobov zobrazuje ženu oblečenú v čiernom, ako kŕmi hada. Podľa miestnych obyvateľov, ak ste čestný človek, hady vám neublížia. A vyrezávané hady na náhrobkoch symbolizujú, že táto pochovaná osoba bola taká láskavá a čistá, že by jej ani hady neublížili.

Postupom času získala svätyňa Sofi Hamid sakrálny význam a ľudia začali navštevovať jeho hrob pre šťastie a s nádejou, že sa im splnia ich želania. Takéto svätyne sú medzi miestnymi obyvateľmi známe ako “pirs” a sú veľmi rozšírené po celej krajine. Ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, navštevujú túto svätyňu a trikrát sa plazia pod ťavou, čo je praktika, ktorá im má pomôcť otehotnieť.

Jedinečné farby, obrazy a písmo vytesané na vetrom ošľahaných hroboch z nej robia skvost, ktorý musí byť videný a ktorý zanechá dojem v každom, kto navštívi toto tajomné miesto.

Azerbajdžan ponúka ďalšie miesta

Azerbajdžan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Azərbaycan
Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.822 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994