Skip to content

Kurush: Dedina v oblakoch

Kurush je nielen najjužnejšie zaľudneným okrajom Ruska, ale aj najvyššie položenou dedinou na Kaukaze a v Európe. Horská dedina leží v južnom Dagestane vo výške 2560 metrov nad morom neďaleko hraníc s Azerbajdžanom.

Kurush je tak doslova na konci Zeme, kde sa môžeš rukou dotknúť hviezd. Žiadne autá, žiadny ľudia, iba nádherná, nedotknutá príroda. Majestátne končiare obklopujúce dedinu ako Bazarduzu (4 466 m), Shalbuzdag (4 142 m) a Erydag (3995 m) lákajú najmä dobrodružných horolezcov.

Celá dedina je postavená na úpätí pohoria Shalbuzdag s domami pokrytými vlnitými plechmi. Nenájdeš tu kúsok rovného úseku. I malé námestie uprostred dediny nie je rovné. V dedine okrem malej jednoduchej mešity, tu nenájdeš takmer nič. Dnes v Kurush žije približne len 787 ľudí, ktorí sa hlásia k národnosti Lezgov.

Kurush, Rusko

Nikto dnes už nevie, kedy sa tu objavili prví obyvatelia, ale odhaduje sa, že Kurush je starý viac ako 2 000 rokov. Prvá cesta bola vybudovaná v 60. rokoch minulého storočia a do tej doby slúžili na transport iba vlastné nohy a kone. Dnes sa môžeš dostať do dediny z Derbent. Cesta trvá približne 3 hodiny s približnou cenou 300 rubľov. V lete maršrutka premáva každý deň a v zime každý druhý deň, ak dokáže prejsť.

Za krásami hôr nemusíš chodiť do Himalájí. Kurush je takmer ako Tibet, ale v Rusku!

Kurush, Rusko

Objavené zásoby zlata

V roku 2017 po geologickom prieskume boli objavené veľké zásoby zlata. Ruská vláda sa chystá tu postaviť baňu a zamestnať stovky miestnych obyvateľov. Mal by si navštíviť tento odľahlý, zabudnutý a nedotknutý kraj, kým sa nezačne s ťažbou.

Unikátne elektrárne

Za návštevu určite stojí aj malá vodná elektráreň Kurush (Малая Курушская гидроэлектростанция) v obci Tekipirkent, ktorá zásobuje celú oblasť Dagestan. Unikátna je výroba elektriny. Cez oceľové uzavreté potrubie (v dĺžke 1.2km) osadené v kamenistom svahu padá voda prudkou silou na lopatky turbíny, odkiaľ sa energia smeruje do transformátora a potom do jednotného energetického systému oblasti. Tento jednoduchý systém funguje bez zmeny od roku 1951. Voda sa gravitáciou čerpá z malého, ale za to veľmi hlbokého, zdroja podzemnej vody. Voda je krištáľovo čistá, chutná a veľmi studená a slúži ako zdroj pitnej vody pre blízku dedinu.

V oblasti nájdeš mnoho malých vodných elektrárni či úplne opustených dedín, stačí sa len dobre obzerať.

Kurush, Republic of Dagestan, Russia, 368754
41.285034,47.8353219
Stiahni si KML súbor
Rusko - Krátke info

Россия
Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 83.411 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km