Skip to content

Palác Šakiho chánov

Tento krásny kaukazský palác nechali útočníci takmer na pokoji.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na úpätí kaukazských hôr sa nachádza útočisko: drevený príbytok s názvom Palác Šakiho chánov. Je nádherný, ale maličký a bol postavený ako modlitba za to, aby svetové vojny obišli Kaukaz. Nanešťastie pre Šakiho chánov sa tak nestalo.

Letný palác Šakiho chánov sa nachádza niekoľko hodín cesty od Baku, starobylého mesta, ktoré dnes rýchlo nahrádza kamenné budovy sklenenými mrakodrapmi. Samotný palác, ktorý sa nachádza vysoko v kaukazských horách, vyzerá ako kulisa pre film Wesa Andersona. Je starostlivo symetrický a kozmopolitnejší, než by sa na horské útočisko mohlo zdať. Francúzske vitráže, ruské drevo, osmanská keramika a iránske zrkadlá zdobia všetky fasety.

Človek si ľahko predstaví začiatok 19. storočia, keď v jeho dnes už tichých sálach sedeli kniežatá zo Šaki a rozprávali o svojej vznešenosti. Tie isté kniežatá trávili noci v obavách, čo sa stane, keď svetoví vodcovia konečne objavia ich kút v horách.

Keďže je obklopené veľmi vysokými vrcholmi hôr, neexistuje žiadny dobrý dôvod, aby sa Shaki stalo cieľom inváznej armády. Mesto sa nachádza na území dnešného Azerbajdžanu, ale tisíc rokov zostávalo zabudnutým územím, keď na všetkých jeho frontoch zúrili vojny medzi Osmanskou, Ruskou a Perzskou ríšou. Vládcovia Šaki (nazývaní “chánovia”) boli s týmto pomerom celkom spokojní. Mohli slobodne predávať svoj hodváb do celého sveta, bez toho, aby ich ohrozovali besniace hordy z väčšieho regiónu.

Dnes môžu návštevníci prechádzať palácom tak, ako to nakoniec urobila ruská armáda v roku 1819. Môžete sa pozerať na kachličky, ktoré zobrazujú bradatých šachových jazdcov nesúcich kopije s fúzatými hlavami, alebo žmúriť na slnko zapadajúce do zrkadiel vyrezaných ako cárovnin prsteň. Kým sa človek stráca v jemných detailoch paláca, v mysli sa mu vynárajú myšlienky o zložitosti udržiavania každodenných rituálov fantazijného kráľovstva na Kaukaze a o tom, čo asi cítila útočiaca armáda, keď pretrhla Šakiho bublinu.

Azerbajdžan ponúka ďalšie miesta

Azerbajdžan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Azərbaycan
Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.812 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km