Skip to content

Prora

Hitlerova pochmúrna vízia oddychu stále stojí ako z väčšej časti opustený rekreačný komplex s 10 000 izbami.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hoci Adolf Hitler nesporne patrí k najväčším monštrám histórie, zrejme bol aj zástancom dovoleniek, o čom svedčí rozľahlá ruina známa ako Prora, dystopický komplex rekreačných buniek, ktoré mali slúžiť nemeckým robotníkom na dovolenke, ale nikdy sa tak nestalo.

Prora

Komplex Prora, postavený koncom 30. rokov 20. storočia, pozostáva z ôsmich rovnakých budov na pobreží nemeckého ostrova Rujana. Navrhované letovisko, ktoré sa tiahlo takmer tri kilometre po pláži, malo z každej izby výhľad na more, pričom chodby a všetky ostatné zariadenia boli na strane orientovanej na pevninu. Každá izba mala mať niekoľko postelí, skriňu a umývadlo, zatiaľ čo kúpeľne boli spoločné pre každé poschodie. Brutálne efektívne izby boli postavené v snahe poskytnúť cenovo dostupný priestor na dovolenku priemernému nemeckému robotníkovi bez ohľadu na jeho spoločenskú triedu, pričom sa vychádzalo z idealistického názoru, že každý pracujúci Nemec si zaslúži deň na pláži.

Prora

Prora bola len prvým z množstva zamýšľaných megalomanských rezortov, ktoré plánovala nacistická organizácia pre voľný čas „Sila cez radosť“, skupina, ktorá bola taká úspešná, že v 30. rokoch 20. storočia patrila k popredným cestovným kanceláriám na svete. Hitler chcel gigantickými letoviskami nielen podnecovať nemecké obyvateľstvo, aby ho podporovalo, ale objavili sa aj plány, ktoré ukazovali diktátorove plány využiť prímorské hotely ako záložné vojenské zariadenia. Nakoniec sa Prora nikdy nevyužila na dovolenky ani ako opevnenie.

Prora

Všetky sny o plážových dekách sa zastavili, keď sa v roku 1939 začala druhá svetová vojna. Po začatí vojny sa výstavba komplexu letoviska zastavila a 10 000 vybudovaných izieb zostalo prázdnych. Podobne sa vyparili aj plánované bazény a veľké divadlo. Počas vojny a v nasledujúcich desaťročiach zostal komplex zväčša prázdny. V Prore sa okrem iných krátkodobých využití nakrátko ubytovali utečenci a domov pre seniorov, ale v 90. rokoch 20. storočia bol monolitický rad budov úplne opustený.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Prora

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49