Skip to content

Ribbleheadov viadukt

Tento neuveriteľný viadukt bol súčasťou viktoriánskeho železničného rozmachu a pomohol Midlandskej železnici prekonať náročný terén.

Približná doba čítania: 2 minúty

Viadukt Ribblehead sa tiahne ponurým, pustým severným yorkshirským rašeliniskom, ktoré vedie železničnú trať Settle-Carlisle cez údolie Ribble Valley. Viadukt od dokončenia vo viktoriánskom období tu stojí plne funkčný dodnes.

Z vlakovej stanice Ribblehead máš pocit, akoby si bol stovky kilometrov od najbližšej civilizácie. Na tomto odľahlom úseku Anglicka sa zdá aj obloha nekonečná. Cestujúci môžu ísť aj priamo k viaduktu pod oblúky. Len si nezabudni zobrať naozaj odolné topánky, pôda je tu veľmi močaristá.

Viadukt Ribblehead

Mohutné dielo železničnej architektúry navrhol John Sydney Crossley, ktorý bol hlavným inžinierom pre železnicu Midland. Viac ako 2 000 mužov stavalo túto masívnu stavbu, pričom mnohí pri tom prišli o život. Práca bola tak náročná, že hneď pod viaduktom boli postavené aj malé chatrče, kde robotníci prespávali. V roku 1874 bol viadukt dokončený a linka Settle-Carlisle sa spustila o niekoľko rokov neskôr.

Táto oblasť sa plánuje vyhlásiť za pamiatku, pretože dodnes tu vidieť pozostatky stavebných táborov. Mnoho z týchto táborov dostalo názvy, ako napríklad Belgravia a Sevastopol, pomenované po slávnom obliehaní, ku ktorým došlo počas krymskej vojny. Tiež sa verí, že okolo tohto miesta sú pochované pozostatky mnohých pracovníkov.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.856 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km