Skip to content

Pláž Cox’s Bazar

Jedna z najdlhších prírodných pieskových pláží na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pláž Cox’s Bazar sa tiahne v dĺžke neuveriteľných 125 kilometrov a je jednou z najdlhších neprerušovaných prírodných piesočných pláží na svete.

Väčšina pláže Cox’s Bazar je široká 200 metrov pri prílive a 400 metrov pri odlive. Táto pláž v Bengálskom zálive je pre medzinárodný dav milovníkov pláží pomerne neznáma. Cox’s Bazar je však jednou z najnavštevovanejších destinácií v Bangladéši.

Pozdĺž jej 125 kilometrov majú rôzne úseky pláže Cox’s Bazar odlišné názvy, ktoré zvyčajne odkazujú na flóru a faunu v tejto oblasti. Medzi najobľúbenejšie úseky patria pláže Laboni, Humchari a Inani, ktoré sa dajú absolvovať počas jednodňových výletov z mesta Cox’s Bazar, kde sa nachádza väčšina ubytovacích zariadení. Južnejšie sa nachádza pláž Teknaf.

Vo všeobecnosti platí, že čím južnejšie idete, tým modrejší je oceán a tým menej ľudí. Ak sa ubytujete v blízkosti mesta Cox’s Bazar, pripravte sa na davy ľudí. To môže byť frustrujúce, ak ste očakávali opustenú tropickú pláž, ale môže to byť skvelá príležitosť priblížiť sa bangladéšskej predstave o dovolenke na pláži.

Mesto Cox’s Bazar, založené v roku 1869, je pomenované po kapitánovi Hiramovi Coxovi, superintendentovi Britskej východoindickej spoločnosti, ktorý sídlil v Palongkee (pôvodný názov mesta). Ide o anomáliu na subkontinente, kde bola väčšina koloniálnych názvov miest zmenená, a pravdepodobne je to dôsledok pozitívneho vplyvu rehabilitačnej práce kapitána Coxa s arakanskými utečencami.

Bangladéš ponúka ďalšie miesta

Bangladéš - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bangladéš
Hlavné mesto: Dháka
Úradné jazyky: bengálčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. marca 1971
Rozloha: 143998 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: Taka = 100 Pojší
Kód meny: BDT
Kurz (za 1 € dostaneš): 125.822 BDT
Medzinárodný kód krajiny: BD
Internetová doména: .bd
Predvoľba telefónneho čísla: +880

Blízke miesta do +/- 300km